Podróżnicze plany, a nasze możliwości zdrowotne – gdzie najlepiej się wybrać?

Redakcja IUVENIS - 23.10.2017
214

Podróżnicze plany, a nasze możliwości zdrowotne – gdzie najlepiej się wybrać?

Seniorzy mają tę przewagę nad młodymi ludźmi, że nie ogranicza ich zazwyczaj praca zawodowa. Mogą więc swobodnie podróżować przez cały rok, bez obawy o urlopy czy inne ograniczenia. Jednak zdrowie czasem wyklucza niektóre kierunki.


Oczywiście osoby, które są aktywne fizycznie i uprawiają sport, cieszą się lepszym zdrowiem, pozwalającym na dalsze podróżowanie. Wyprawa w góry czy rowerowe przejażdżki na dalszych trasach nie powinny sprawiać problemów dla osób, które regularnie ćwiczą bądź spacerują.

Jeśli zaś nie jesteśmy aktywni fizycznie, warto przed wyprawą w góry odpowiednio się przygotować. Najlepszym treningiem będą spacery po pagórkowatych terenach, które przygotują nasz organizm na większy, górski wysiłek. Takie spacerowanie poprawi też nasze ogólne samopoczucie oraz krążenie.

Specjaliści odradzają natomiast podróże w góry dla osób ze schorzeniami ortopedycznymi. Astmatycy oraz osoby, które przeszły zawał serca, również powinny przemyśleć ewentualną wycieczkę. Zmiana klimatu może też wpłynąć na zwiększenie dolegliwości trawiennych, więc osoby, których układ pokarmowy nie działa najlepiej, także powinny to wziąć pod uwagę.

Co ciekawe, podróżowanie nad morze nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Osoby z problemami dermatologicznymi czy migrenami powinny ograniczyć przebywanie na plaży. Wielogodzinne przebywanie nad morzem jest niewskazane szczególnie dla osób, chorujących na nadciśnienie tętnicze, lub tych, które mają częste zawroty głowy.

Ciepłe kraje mogą także stać się wyzwaniem dla osoby starszej. Temperatura oscylująca w granicach 40 stopni Celsjusza może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet prowadzić do omdlenia. Dla osób powyżej 70 roku życia odradza się w ogóle podróżować w kierunku ciepłych krajów. Można oczywiście korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń, jednak podróżowanie polega również na oglądaniu rzeczy nowych, które chcieliśmy zobaczyć.

Pomimo powyższych przykładów, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia, możemy wybrać wiele innych kierunków. Górskie wyprawy w spokojnym tempie i na niższych wysokościach są jak najbardziej możliwe dla seniorów. Miejscowości nadmorskie, w Polsce i za granicą, mają również wiele atrakcji, przygotowanych dla turystów. Pobyt nad morzem nie musi więc oznaczać ciągłego leżenia na plaży.

Warto też się zastanowić nad chłodniejszymi kierunkami. Klimat umiarkowany występuje w wielu krajach, które możemy zobaczyć i zwiedzać, bez obawy o nasze zdrowie. Jednak aby nie ograniczać sobie możliwości, warto dbać o zdrowie również w późniejszym wieku – tylko to gwarantuje nam dłuższe cieszenie się z możliwości, jakie obecnie daje nam podróżowanie.

Comments

comments

214
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...