Podróżowanie po Portugalii z mikroemeryturą? Sprawdź, jak to możliwe

Redakcja IUVENIS - 26.10.2017
14

Podróżowanie po Portugalii z mikroemeryturą? Sprawdź, jak to możliwe

Przejście na emeryturę jest momentem, w którym decydujemy, jak ma wyglądać nasze dalsze życie. Szukamy aktywności i zajęć, które pomogą nam wypełniać dni i sprawią, że nadal będziemy czuć się potrzebni. Dodatkowym aspektem są oczywiście finanse, które często sprowadzają nas na ziemię. A jeśli spojrzeć na to inaczej? Emerytura może być najlepszym okresem do realizacji marzeń, o czym zaświadczy Pani Małgorzata.


Jej życie od momentu przejścia na emeryturę zmieniło się o 180 stopni. Pani Małgorzata nie była zadowolona ze swojego życia zawodowego, więc gdy przeszła na emeryturę, odetchnęła. Nadszedł czas na realizację marzeń, których do tej pory zrealizować nie mogła. Jej romans z Portugalią zaczął się od wyjazdu na pielgrzymkę w 2004 roku.

Był to pierwszy wyjazd, w którym Pani Małgorzata wzięła udział, jednak nie ostatni. Od tamtego czasu jej życie zmieniło się diametralnie – początkowo w jej kalendarzu na stałe zagościły coroczne pielgrzymki Sanktuarium Maryjnego po to, by z czasem przekształcić się w samodzielne wyjazdy.

Jednak finanse zmusiły Panią Małgorzatę do poszukiwania nowych dróg, które pozwalałyby jej nadal odwiedzać Portugalię. Jak czytamy na wyborcza.pl, ratunkiem okazała się organizacja WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms. Ten międzynarodowy podmiot łączy farmy ekologiczne z osobami, które w ramach wolontariatu pracują w gospodarstwie za przysłowiowy wikt i opierunek. Było to idealne rozwiązanie dla Pani Małgorzaty –mogła nadal odwiedzać ukochaną Portugalię, jednocześnie nie nadwyrężając swojego budżetu. I tak od ponad dwóch lat zwiedza kolejne regiony Półwyspu Iberyjskiego.

Pani Małgorzata pokazuje, że emerytura nie kończy wcale życia, wręcz przeciwnie, pozwala na poczucie maksymalnej wolności. I choć nie każdy odważy się na takie podróże połączone z pracą na farmie, to jednak warto na tym przykładzie zastanowić się, co możemy i chcemy zrobić z wolnym czasem po przejściu na emeryturę. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko je dostrzec.

 

Cały artykuł dostępny jest na wyborcza.pl

Comments

comments

14
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...