Polscy seniorzy otrzymują jedne z najniższych emerytur w Europie

Redakcja IUVENIS - 02.11.2017
156

Polscy seniorzy mają jedne z najniższych emerytur w Europie

Polscy emeryci pod względem wysokości świadczeń nie mają powodów do zadowolenia. Na tle zachodniej Europy wyglądają one mizernie, a w porównaniu z luksemburskimi emerytami Polacy otrzymują około 7,5 razy niższe świadczenie.


Polska średnia emerytura wynosi 2000 zł, a najniższe świadczenie to zaledwie 1000 zł miesięcznie. I sytuacji nie poprawi nawet waloryzacja emerytur o 2,7%, gdyż ci o najniższych świadczeniach otrzymają zaledwie 27 zł podwyżki.

Luksemburg zawstydza polski system emerytalny – tam minimalne świadczenie to około 6,8 tys. zł, a średnie to aż 15 tys. zł. W całkiem niezłej sytuacji jest też emeryt holenderski – najbiedniejszymi świadczeniobiorcami są ci, którzy otrzymują około 4 tys. zł, a rząd wesprze ich dodatkiem w wys. około 100 zł miesięcznie.

Porównywać możemy się co najwyżej ze wschodnimi sąsiadami, jednak np. na Słowacji emeryci mogą liczyć na świąteczne dodatki w wys. około 400 zł. Ekonomista w rozmowie z serwisem se.pl, Marek Zuber, stwierdził, że sytuacja polskich emerytów nieprędko się zmieni:

„Czarno to widzę. Mamy potężny problem – kwestię demograficzną. Nie ma kto zapracować na świadczenia i nie widać tu poprawy. Przepaść między nami a innymi jest ogromna. Podwyżki emerytur „zjadane są” w Polsce przez wysokie ceny. Jest jeszcze kwestia waloryzacji – zachodni emeryci i tak mają emerytury pozwalające na spokojne życie, a dostają jeszcze procent więcej, to przeznaczają to na przyjemności, pasje. U nas odwrotnie – te pieniądze przeznaczane są na leki, czynsz. Po prostu na przeżycie”

Jak widać, polskie emerytury, tak jak i polskie płace, jeszcze długo będą odstawać od zachodnioeuropejskich standardów. I choć sytuacja ekonomiczna w kraju wydaje się poprawiać, warto jednak poszukać alternatywnych rozwiązań, pozwalających nam odłożyć na przyszłą emeryturę.

Comments

comments

156
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...