Pomysł na wprowadzenie obowiązku nagrywania pokazów w celu ochrony seniorów

Redakcja IUVENIS - 02.10.2017
271

Pomysł na wprowadzenie obowiązku nagrywania pokazów w celu ochrony seniorów

Na polskim rynku funkcjonują firmy, które w sposób niemoralny i nieuczciwy oferują swoje towary. Przykładem są przedsiębiorstwa organizujące pokazy produktów, które często są oferowane w kilkukrotnie zawyżonych cenach. UOKiK ma jednak pomysł, jak zmniejszyć wpływ nieuczciwego procederu.


Osoby starsze, które często są oszukiwane na pokazach, organizowanych specjalnie dla nich, nie są skłonne do składania reklamacji. I choć rodziny nieraz zachęcają seniorów do zrezygnowania z towaru, często bywa już za późno na oddanie przepłaconego sprzętu. UOKiK, wspólnie z Inspekcją handlową i resortem pracy, postanowił jednak wesprzeć starszych konsumentów poprzez wprowadzenie specjalnych przepisów.

Nakazywałyby one nagrywać pokazy, na których oferowane są produkty, co pomogłoby w kontrolowaniu nieuczciwych przedsiębiorców i egzekwowaniu od nich prowadzenia sprzedaży zgodnie z prawem. Innym pomysłem z kolei jest narzucenie limitu kwotowego, który ograniczałby cenę produktu, kupowanego poza siedzibą firmy.

Jak pisze portal finanse.wp.pl, problem został dostrzeżony także przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister Elżbieta Rafalska, stwierdziła:

„Seniorzy to rosnąca grupa konsumentów, która często nie zna praw, jakie jej przysługują. To prosta droga do tego, aby stali się ofiarami oszustów. Akcja, taka jak ta, prowadzona we współpracy kilku instytucji, pozwala dotrzeć szeroko z informacją zarówno do osób starszych, jak i bliskich. Dzięki niej dowiedzą się, na co uważać i przede wszystkim – gdzie znaleźć pomoc.”

Gdzie znaleźć pomoc w walce z nieuczciwym przedsiębiorcą?

Liczba oszukanych seniorów na pokazach jest duża. UOKiK przypomina więc, że każda ze starszych osób może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, prowadzonej przez urząd. Aby uzyskać pomoc, można skorzystać ze wsparcia rzecznika konsumentów, właściwego dla danego miasta bądź powiatu.

Na co jednak zwrócić uwagę, aby nie trzeba było składać reklamacji? Przede wszystkim należy pamiętać, że można odmówić zakupu danego produktu. Wielu przedsiębiorców w trakcie pokazów naciska na seniorów, skłaniając ich do zakupu. Warto też zachować czujność, gdy kontaktuje się z nami osoba, przedstawiająca się jako konkurent naszego dotychczasowego operatora telefonicznego, gazowni, elektrowni czy innych instytucji.

Najważniejszym jednak, w przypadku pokazów produktów, jest ostrożność w kwestii zaciągania kredytów. UOKiK poleca zostawić dokumenty w domu, aby nikt, różnymi metodami, nie naciągnął nas i nie pomógł we wzięciu kredytu na zakup towaru. Czujność w takich sytuacjach jest tym, co może uchronić seniora przed zaciągnięciem drogiego i nieuzasadnionego zobowiązania.

Comments

comments

271
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...