Pomysły ratujące życie: Koperta życia

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
175

Pomysły ratujące życie: Koperta życia

Pomysł dość prosty, ale jak potrzebny. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy nasz najbliższy zaczyna słabnąć, dzwoni po karetkę, a gdy ta przyjeżdża z pacjentem nie ma już kontaktu. Ratownik medyczny by dobrze wykonać swoją pracę potrzebuje kilku ważnych informacji o pacjencie: czy na coś choruje, czy zażywa leki, czy jest na coś uczulony. Jeśli sami nie potrafimy udzielić takich informacji, z pomocą przychodzi tzw. „koperta życia”.


To nic innego jak formularz umieszczony w specjalnie przygotowanej kopercie, opracowany przy współpracy specjalistów prawa i medycyny, który po uzupełnieniu daje ogląd na stan zdrowia pacjenta przed wypadkiem. Informacje wymagane do wypełnienia to między innymi stan zdrowia, przyjmowane leki, alergie na leki, kontakt do najbliższych, dane osobowe, w tym nr PESEL.

Taki uzupełniony formularz wystarczy włożyć do załączonej koperty i umieścić na półce w lodówce. Dlaczego akurat tam? Ponieważ jest to miejsce, które w każdym mieszkaniu łatwo zlokalizować. Ratownik będzie miał pewność, że koperta jest w lodówce, jeśli będzie na nią naklejona specjalna naklejka bądź magnes. Dla osób wyjeżdżających za granicę, bądź pracujących za granicami kraju została przygotowana angielska wersja koperty.

Pomysły ratujące życie

Kopertę można zamówić na stronie kopertazycia.pl, ale także sprawdzić czy urząd miasta w którym mieszkamy nie zdecydował się na wzięcie udziału w akcji. Wtedy w wybranych punktach koperty będzie można odebrać bezpłatnie.

Jak wypełnić kopertę życia

Pamiętajmy, że informacje podane na karcie są bardzo prywatne i nikt poza personelem medycznym bądź najbliższą rodziną nie powinien mieć do nich dostępu. Te dane mogą uratować nam życie, więc ich skrupulatne uzupełnienie i poświęcenie uwagi powinno być priorytetem. Po wypełnieniu wszystkich rubryk, należy poprosić lekarza prowadzącego o potwierdzenie danych podpisem i pieczątką. Dla ułatwienia formalności, do koperty można również włożyć ksero dowodu osobistego. Jeśli posiadamy wyniki najnowszych badań czy kartę z informacją o pobycie w szpitalu, również umieśćmy te dokumenty w kopercie.

 

Comments

comments

175
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...