Prokuratura Okręgowa w Płocku wzięła się za oszustów – 30 osób z postawionymi zarzutami

Redakcja IUVENIS - 12.12.2017
106

Prokuratura Okręgowa w Płocku wzięła się za oszustów – 30 osób z postawionymi zarzutami

Na początku listopada br. pisaliśmy o oszustwach Twojej Telekomunikacji, która pomimo licznych zgłoszeń do UOKiK i prokuratury, nadal pozostawała bezkarna. Być może przyszedł kres naciągaczy – prokuratura w Płocku 8 grudnia br. aresztowała dwóch prezesów spółek, a kolejnym dwóm postawiła zarzuty.


O sprawie po raz kolejny zrobiło się głośno z powodu wpisu Hanny Lis. Poinformowała ona swoich obserwatorów na Instagramie, że jej matka została oszukana przez naciągaczy z Twojej Telekomunikacji.

 

PROSZĘ, PRZECZYTAJCIE! To nie jest kraj dla starych ludzi, czyli ostrzeżenie przed firmą Twoja Telekomunikacja i jej podobnymi, żerującymi na łatwowierności i dobrych sercach naszych Seniorów. Do mojej kochanej mamy zapukał przemiły Pan, oferując jej, jak twierdził prezent. Przedstawił się, jako pracownik firmy Orange. Pierwsze kłamstwo. Wręczył przykutej do łóżka mamie nowy telefon, w podzięce za to, iż od lat jest wierną klientką Orange’a. Prawda, mama jest klientką firmy Orange, ale ten Pan przyszedł, a właściwie naszedł i oszukał mamę w imieniu konkurencji, wspomnianej wcześniej Twojej Telekomunikacji. Miły Pan poprosił mamę o podpisanie pokwitowania „prezentu”. Mama powiedziała Panu, ze niedowidzi, ale Pan zapewnił, ze nie ma problemu, ze to przecież tylko zwykle pokwitowanie. Dziś okazuje się, ze miły pan i jego firemka to zwykłe hieny, wykorzystujące słabość, chorobę, starość. Mama podpisała prośbę o przeniesienie numeru do Twojej Telekomunikacji, która teraz mówi, ze nie ma problemu, mama może wycofać się z umowy, ale za „drobną opłatą” w wysokości 1600 złotych. W jakim świecie my żyjemy? Jak można tak bezwstydnie, bez skrupułów zarabiać na ludzkiej ułomności? Jak Panu nie wstyd „miły panie”? I ostatnie pytanie: drodzy Państwo w UOKiK, co robicie w tej sprawie, bo z tego co wiem, zgłoszeń o haniebnych praktykach Twojej Telekomunikacji w bród? Drodzy: proszę udostępniajcie, chrońmy naszych Seniorów! ❤️

Post udostępniony przez Hanna Lis (@hanna_lis)

Oszustwo

Naciągacze, podszywając się pod obecnego operatora seniorów, podsuwali do podpisu dokumenty o przeniesienie dotychczasowego numeru do Twojej Telekomunikacji. Gdy osoby starsze orientowały się, że zostały oszukane, mogły wycofać się z umowy z horrendalnie wysoką karą za jej zerwanie. UOKiK nakładał na operatora wysokie kary, jednak te nie skłoniły oszustów do zaprzestania działalności.

Postępowanie prokuratorskie

O różnego rodzaju naciągaczach były także informowane organy wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadziła kompleksowe postępowanie dotyczące kilku podmiotów. Śledztwo dotyczyło wyłudzeń, jakich miały się dopuszczać  Twoja Telekomunikacja, Polska Energetyka PRO, Telekomunikacja dla Domu, Polska Telefonia S.A. oraz Polskie Centrum Telemedyczne. Ofiarą oszustów padło łącznie kilkanaście tysięcy osób, większość w podeszłym wieku.

Postępowanie przyniosło skutek – 30 osobom postawiono zarzuty prokuratorskie. Jak podaje wyborcza.pl, 5 grudnia br. tymczasowo aresztowane zostały dwie osoby – Łukasz Ł i Mariusz L. Są to byli członkowie zarządu Polskiego Centrum Telemedycznego Sp. z o.o.. Kolejnym zatrzymanym w dniu 7 grudnia br. jest obecny prezes zarządu spółki, Michał A. Według podanych przez portal informacji pokrzywdzonych przez ten podmiot jest łącznie 600 osób. Jednak według prokuratury to dopiero początek. Polskie Centrum Telemedyczne najprawdopodobniej wyłudziło co najmniej pół miliona zł, a próbowało wyłudzić aż 8 mln zł.

W sprawie wyłudzeń płocka prokuratura powołała specjalny zespół zajmujący się ponad 230 sprawami. Wyznaczeni pracownicy będą występowali w imieniu poszkodowanych w sprawach o stwierdzenie nieważności umów. Po zapadnięciu pozytywnego wyroku seniorzy będą mogli wyegzekwować zwrot poniesionych kosztów, jeśli w ramach umów dokonywali wpłat.

Comments

comments

106
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...