Przyszłość tuż za progiem – empatyczne roboty dla seniora

Redakcja IUVENIS - 08.01.2018
95

Przyszłość tuż za progiem – empatyczne roboty dla seniora

Robotyka to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Naukowcy znaleźli dla niej nowe zastosowanie, szukając rozwiązań w opiece nad seniorami.


Nie dotyczy to jednak tylko opieki medycznej i monitorowania funkcji życiowych. Jak podaje Świat Nauki, badacze chcą zastosować najnowszą technologię do motywowania osób starszych i aktywizowania ich społecznie. Przysłużyć się temu mają empatyczne roboty dla seniorów, umiejące interpretować emocje na podstawie wyrazu twarzy, pulsu i oddechu.

Nieustanny rozwój

Już dziś naukowcy pracują nad robotem, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania osób starszych, dbając zarówno o aspekt zdrowotny, jak i społeczny. Robotyka jest już obecna na salach operacyjnych, w tzw. inteligentnych domach, a niedługo zapewne pojawi się sprawdzona i przetestowana możliwości opieki nad seniorami i chorymi. Pod koniec 2016 roku firmy IBM i Rice University przedstawiły wielozadaniowego asystenta-opiekuna osoby starszej MERA (Multi-Purpose Edercare Robot Assistant). Była to zaadoptowana wersja japońskiego Peppera, czyli humanoidalnego robota wzrostu siedmiolatka, który potrafił rozpoznawać emocje człowieka.

 

Jego zaletą było reagowanie głosem oraz mimiką i właśnie tę cechę przejęła MERA, stworzona przez IBM i Rice University. Roboty dla seniorów rejestrują poprzez wideo obraz twarzy i analizują go pod kątem m.in. tętna, czy też częstości oddechu. Mają dzięki temu spełniać funkcję monitorującą, dzięki której będą mogły zaalarmować, że z seniorem coś się dzieje. Jednak to nie wszystko – MERA wyposażono w specjalny system mowy, dzięki któremu można z nim konwersować na tematy zdrowotne.

Aktywizacja

Jednak kolejny przełom jest już na progu. Robotyczka Maja Matarić wraz z zespołem z University of Southern California mają nową koncepcję budowy maszyny społecznej. Za cel postawili sobie aktywizację osób starszych, w czym pomóc ma im robotyczny przyjaciel. Jego głównym zadaniem będzie motywowanie seniorów do aktywności czy utrzymywania relacji społecznych z rodziną i znajomymi.

Spritebot, jak nazwali swoją maszynę, ma 30 cm i jest w kształcie zielonej sowy. Był on ostatnio testowany przez Matarić i jej współpracowników, a jego zadaniem jest pomaganie osobom starszym w rodzinnych grach towarzyskich. W trakcie badań okazało się, że gracze chętniej ze sobą rozmawiali, a ich gra trwała dłużej, gdy uczestnikiem i moderatorem zabawy był Spritebot.

Kolejnym etapem badań będzie udostępnienie robota dla seniorów, którego zadaniem będzie zachęcanie do utrwalania zdrowych nawyków. Naukowcy chcą zachęcić osoby starsze do większej aktywności, takiej jak np. spędzanie więcej czasu na spacerze. Badacze chcą zebrać informacje przede wszystkim na temat interakcji ludzi z robotami i nawiązywania więzi pomiędzy nimi. Chcą też sprawdzić, jak wygląda tworzenie zdrowego nawyku w momencie, kiedy osoby starsze będą zachęcane miłym, robotycznym towarzystwem.

Robot zastąpi bliską osobę?

Już dziś wielu seniorów cierpi z powodu samotności oraz braku kontaktu z rodziną. Roboty mogą być jedną z odpowiedzi na pogłębiającą się sytuację. Jednak Matarić dostrzega, że cierpliwość maszyn jest nieograniczona, dodatkowo roboty dla seniorów nie mają uprzedzeń ani oczekiwań w stosunku do towarzyszy. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że sprawdzą się one zdecydowanie lepiej w roli opiekunów i towarzyszy osób starszych.

Comments

comments

95
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...