Kształtowanie starzejących się miast- raport ARUP

Redakcja IUVENIS - 14.08.2017
219

Kształtowanie starzejących się miast- raport ARUP

Jaki wpływ na kształt miast przyszłości ma jego starzejące się społeczeństwo?


Otóż okazuje się, że kluczowy. Jak podaje ONZ w 2050 roku osób mających 15 lat będzie mniej niż tych, którzy skończyli 65 rok życia. Według raportu w 2020 roku 50% osób po 60 lub starszych, będzie żyło w środowisku miejskim, a w 2050 już ponad 70% ludzi zamieszka w miastach.

Wzrost ilości osób starszych przełoży się na wzrost ich obecności w życiu miasta, coraz mniej ludzi będzie się izolować (co jest obecnie dużym problemem, ponieważ nie będzie to już świat tylko dla młodych. Zmiany będą następować stopniowo, chociażby w temacie komunikacji miejskiej. Dostosowanie jej do potrzeb osób, które mimo, że często wolą spacerować niż jeździć autem, czasem mają problem z przejściem dość sporej odległości między przystankami. Rozwiązaniem będzie wybudowanie większej ilości przystanków i tym samym zmniejszenie odległości między już istniejącymi. Kolejną zmianą będzie dostosowanie tempa miasta do potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Przykładem może być wydłużenie czasu w jakim na przejściach dla pieszych pali się zielone światło, dodatkowe oświetlenie na drodze i sygnalizacja dźwiękowa pomocna osobom o pogarszającym się wzroku.

Pomysłów jest wiele, na przykład szersze, równe chodniki, lepsze oznakowanie, eliminacja barier architektonicznych, dodatkowe podjazdy dla wózków, działające windy i ułatwiony dostęp do transportu miejskiego, ale to od miast zależy, jakie działania podejmą, żeby być bardziej przyjaznym osobom 65 plus.

Wśród europejskich miast wpisujących się w ten klimat są już między innymi: Londyn, Berlin czy Mediolan.

Więcej w raporcie ARUP

 

Comments

comments

219
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...