Rytuał żywieniowy, czyli jak hałas wpływa na nasze postrzeganie smaku

Redakcja IUVENIS - 14.12.2017
185

Rytuał żywieniowy, czyli jak hałas wpływa na nasze postrzeganie smaku

O jedzeniu mówi się wiele, jeszcze więcej o jego wartościach odżywczych. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki spożywamy posiłki, też ma znaczenie. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell mają dowody na to, że hałas wpływa na nasze postrzeganie smaku.


Zdarza się, że jemy w pośpiechu, bez skupienia, bądź zajmując się czymś zupełnie innym. Jednak okazuje się, że skupienie na celebrowaniu spożywania posiłku może wpływać na nasze postrzeganie smaku i apetyt. Jak podaje portal estrefazdrowia.pl, naukowcy z Uniwersytetu Cornell zbadali zależność pomiędzy hałasem a spożywaniem posiłku. Badanie zostało przeprowadzone na pasażerach linii lotniczych, którzy na pokładzie samolotu spożywali posiłek.

Okazało się, że duże natężenie hałasu powyżej 75 decybeli tłumi słodkie smaki, zaś podkreśla wyraziste, takie jak np. smak piwa czy soku pomidorowego. Ten sam mechanizm odpowiada za odczuwanie smaku w placówkach szpitalnych. Ciągły hałas na poziomie nawet 82 decybeli (rozmowa telefoniczna) powoduje, że zachodzą podobne reakcje jak na pokładzie samolotu. Dotyczy to również biur oraz hałaśliwych stołówek, czy na przykład pracy na budowie. Jedzenie w hałasie nie wpływa więc pozytywnie na nasze postrzeganie, co może prowadzić do nadmiernego przejadania się. Dodatkowo zaburzenie smaku słodkiego powoduje, że możemy przybierać na wadze, zajadając się słodkim, którego smaku wcale tak mocno nie czujemy. Kontrolowanie wagi, jeśli nie chcemy rezygnować ze słodkiego, powinno się zacząć od kontrolowania rytuału żywieniowego.

Warto więc zastanowić się nad jego zmianą, która wpłynie pozytywnie na nasze odżywianie. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie i zmniejszyć apetyt na słodkie, lepiej jadać w ciszy bądź przy niskim natężeniu dźwięku. Pamiętajmy też, że jedzenie w biegu wpływa negatywnie na proces trawienia. Jeśli więc odżywiamy się zdrowo, pamiętajmy też o zdrowym rytualne jedzenia.

Comments

comments

185
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...