Ryzyko zaczadzenia – rozpocznijmy sezon grzewczy rozsądnie

Redakcja IUVENIS - 08.11.2017
155

Ryzyko zaczadzenia - rozpocznijmy sezon grzewczy rozsądnie

Sezon grzewczy jest okresem, w którym Straż Pożarna odnotowuje przypadki zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Główną przyczyną jest niedrożność przewodów kominowych – wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.


Strażacy i kominiarze również w tym roku przypominają o istniejącym zagrożeniu i zwracają uwagę na sprawdzanie instalacji kominowych. Wszystkie urządzenia, w których następuje spalanie gazu czy innych paliw, mogą być źródłem szkodliwego tlenku węgla. Do objawów zatrucia czadem zaliczamy:

Duszności

Bóle i zawroty głowy

Nudności i wymioty

Przyspieszenie czynności serca

Przyspieszony oddech

Osłabienie i oszołomienie

Warto być wyczulonym na występowanie powyższych objawów, które wcześnie pozwolą nam zareagować i uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych. Czad jest niezwykle niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że jest on niewyczuwalny dla naszych zmysłów (bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku). Stwarza zagrożenie dla naszego organizmu, gdyż blokuje rozprowadzanie tlenu przez krew. To z kolei prowadzi do niedotlenienia, a w najgorszym wypadku, nawet do śmierci.

Przede wszystkim – zapobiegać

Rozpoczęcie sezonu grzewczego powinno się zacząć przede wszystkim od sprawdzenia instalacji kominowych i wentylacyjnych.  Ich stan techniczny jest niezwykle istotny, gdyż pozwala uniknąć ulatniania się tlenku węgla. Sprawdzenie szczelności przewodów kominowych staje się więc priorytetem. Należy również zwrócić uwagę na stan techniczny pieców i podgrzewaczy wody, szczególnie gazowych. Gdy zaś były wymieniane okna lub drzwi, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji. Warto zwrócić uwagę na kratki wentylacyjne, wywietrzniki czy usunięcie uszczelki.

Czujniki czadu

Na rynku dostępne są także specjalne urządzenia, wyspecjalizowane we wczesnym wykrywaniu ulatniającego się tlenku węgla. Warto nabyć czujnik czadu i zamontować w pomieszczeniach, w których potencjalnie tlenek może się ulatniać. Przede wszystkim dotyczy to łazienek (piecyki gazowe) czy np. kuchni, przy kuchence gazowej.

W sezonie grzewczym bardzo łatwo przeoczyć cichego zabójcę, jakim jest czad. Z powodu trudności jego wykrycia za pomocą zmysłów, możemy nawet nie zauważyć narastającego zagrożenia. Jeśli jednak będziemy stosowali zasady bezpieczeństwa, w prosty sposób unikniemy potencjalnego zagrożenia.

Comments

comments

155
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...