Rządowe plany dotyczące domowej teleopieki dla seniorów

Redakcja IUVENIS - 12.01.2018
101

Rządowe plany dotyczące domowej teleopieki dla seniorów

Domowa teleopieka dla seniorów stała się kolejnym punktem na liście do zrobienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej. Do wdrożenia projektu ogólnokrajowego jeszcze daleka droga, najpierw zostanie przeprowadzony pilotaż.


Jak podaje Rzeczpospolita, Ministerstwo chce objąć nową formą opieki niesamodzielne osoby starsze. Ma w tym pomóc domowa teleopieka, która ma umożliwić wezwanie pomocy w możliwie najkrótszym czasie. Póki co w planach jest przeprowadzenie pilotażu, który obejmie 300 niesamodzielnych seniorów z 32 gmin. Ich wybór będzie zróżnicowany i oparty na dochodach samorządów, strukturze demograficznej oraz charakterze gmin (wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie).

Rozwiązanie teleopieki domowej funkcjonuje już w 25 gminach woj. pomorskiego. Jest on oparty na systemie przywoławczym, działającym całą dobę. W sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia osoby starszej do jej dyspozycji pozostaje przycisk alarmowy w formie zegarka lub bransoletki. Wystarczy go nacisnąć, aby połączyć się z centrum interwencyjnym, które dysponuje wszystkimi informacjami o seniorze.

Dyspozytor posiada kontakt do bliskich, dane o stanie zdrowia, najszybszej drodze dojazdowej, czy przyjmowanych lekach i miejscu ich przechowywania. Gdy nie będzie on miał kontaktu głosowego z seniorem wzywającym pomocy, operator powiadamia właściwe służby. Taki system funkcjonuje m.in. w Gdyni, gdzie został uruchomiony już w 2012 roku. Korzysta z niego obecnie 40 podopiecznych MOPSu, dla których teleopieka jest bezpłatna. Z programu mogą skorzystać też inne osoby spełniające kryteria, dla których koszt miesięczny to zaledwie 23 zł ze względu na dofinansowanie 70% z budżetu samorządowego.

Teleopieka jest rozwiązaniem, które zwiększa bezpieczeństwo seniorów. Podobny program uruchomiono w Warszawie.

Comments

comments

101
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...