Samorządy dla seniorów

Redakcja IUVENIS - 21.07.2017
261

Samorządy dla seniorów

W ostatnim roku zainteresowanie samorządów seniorami bardzo wzrosło. Starzenie się naszego społeczeństwa jest zjawiskiem nieuniknionym, dlatego też potrzebne są działania, których celem będzie zwiększona pomoc osobom po 60 roku życia. Jak samorządy radzą sobie z tym problemem i co robią dla polskich seniorów?


Według badań GUS jedna piąta polskich obywateli to osoby, które ukończyły 60 rok życia. Prognozuje się, że do 2050 liczba ta wzrośnie, czyli aż 40% polaków przekroczy sześćdziesiątkę. Taka sytuacja zmusza samorządy do działania w dziedzinie zapewnienia tej grupie jak najlepszych warunków bytowania.

Kierując się dobrem lokalnych seniorów, w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęto pilotażowy program pomocy, zapewniający osobom starszym pomoc opiekunów domowych, uruchomienie wsparcia sąsiedzkiego, wolontariatu opiekuńczego i wsparcia opieki rodzinnej. Program obejmuje aż 30 gmin. W dalszych planach jest min. uruchomienie systemu elektrycznego wzywania pomocy, czyli „przycisku życia”. Taka akcja już w zeszłym roku została przeprowadzona z sukcesem wśród szczecińskich seniorów. Coraz więcej samorządów interesuje się pilotażowymi projektami tak zwanej teleopieki dla seniorów.

Nie należy zapominać również o opiekunach osób starszych. 20 lipca w Katowicach ruszył program pomocy osobom starszym oraz ich opiekunom. Polega on na tym, że senior otrzyma opiekę geriatry oraz pielęgniarki, podczas gdy opiekun będzie mógł liczyć na pomoc merytoryczną profesjonalnego opiekuna medycznego, będącego pracownikiem szpitala. Dzięki temu opiekun nabierze większej sprawności i pewności siebie podczas opieki nad najbliższym.

Samorządy mogą pomóc również tworząc specjalną ofertę dla swoich seniorów. Zniżki, karty seniora, kluby spotkań i organizacja czasu wolnego to główne zadania, które mogą pozytywnie wpłynąć na życie i samopoczucie osób starszych. Na aktywizację stawiają takie miasta jak Toruń, Sopot czy Kraków, oferując kolejno zniżki w kawiarniach, oraz darmowe szczepienia, kawę za symboliczną złotówkę czy wdrażanie centrów aktywności seniorów.

Coraz więcej samorządów otwiera się na seniorów, aktywizując i motywując ich do działania. Fakt starzenia się społeczeństwa będzie, a raczej musi być impulsem do kolejnych działań.

Polecamy również: Opieka nad starszym rodzicem, co zapewni nam państwo?

Źródło: infor.pl

              portalsamorzadowy.pl

 

Comments

comments

261
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...