Samotne podróże po pięćdziesiątce

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
188

Samotne podróże po pięćdziesiątce

Nie każdy jest stworzony do samotnych podróży, są jednak tacy, dla których taki sposób spędzania wolnego czasu jest jedynym słusznym. Jednak podróżowanie, gdy mamy 20 lat wygląda nieco inaczej niż, gdy rozwijamy tę pasję znacznie później. Jakie są plusy, a jakie minusy samotnej podróży po 50-tce?


Argumenty za podróżami solo po 50:

  • Życiowe doświadczenia poniekąd przygotowały nas na okrucieństwa tego świata. Nie chodzi o to, że nie reagujemy czy podchodzimy do porządku dziennego z problemami, ale odbieramy je nieco inaczej niż młodzi, którzy nie mieli jeszcze szansy zetknąć się z wieloma rzeczami. Dla nas moment pierwszego szoku już minął, teraz można już tylko działać.
  • Mimo, że podróżujemy sami, często sami nie jesteśmy. Młodsi podchodzą po radę lub żeby porozmawiać, ich oczach jesteśmy tymi bardziej doświadczonymi. Jako dojrzali podróżnicy przyciągamy uwagę, a sam widok starszego turysty w hostelu budzi zainteresowanie.
  • Nie wstydzimy się jeść samotnie, ale i nie mamy oporów przed zadbaniem o swoją wygodę. Mamy prawo i obowiązek o siebie dbać, dlatego prośba o stolik dla jednej osoby nie powinna nas już krępować.
  • Bardzo często spotkamy się z ofertą pomocy, czy to przy przenoszeniu bagażu czy innym niewymagającym zadaniu. Jest to bardzo miłe, ale czasem przychodzi myśl, że chyba nie po to wyjechaliśmy solo, żeby na każdym kroku ktoś za nas coś nosił.
  • Łatwiej nam stać się niezauważalnymi w momentach, gdy nie chcemy przyciągać do siebie zbytniej uwagi, pozostawiając nam swobodę obserwacji i uniknięcia kłopotów zanim one same nas znajdą.
  • Zniżki, obniżki, gratisy. Warto się dowiedzieć co nam przysługuje ze względu na nasz wiek lub też stopień niepełnosprawności, jeśli takowy posiadamy.
  • Nie spieszymy się już tak jak kiedyś, nie biegniemy na złamanie karku zwiedzać atrakcje, które „trzeba” zobaczyć, nikt nam nie mówi co teraz, nie układa za nas planu. Sami jesteśmy sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Nic nie musimy, ale wszystko możemy.

Argumenty przeciw:

  • Podróżnik solo może stać się łatwym celem, chociażby dla złodziei, bez względu na wiek. Należy wtedy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ale nie kosztem przyjemności z podróżowania. Zamykanie się w czterech ścianach hotelu raczej przeczy aktywnemu podróżowaniu.
  • Jak sami o siebie nie zadbamy, to nikt o nas nie zadba. Do każdej podróży, nie tylko samotnej, należy się przygotować. Poczytać, przygotować ogólny plan, sprawdzić fora lub strony, odezwać się do bardziej doświadczonego podróżnika i poprosić o rady. Podróże to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej rozwijających sposobów na spędzenie wolnego czasu. Nie należy się więc zrażać i odmawiać sobie tej przyjemności.

Polecamy: Tanie podróżowanie, czyli zobaczyć dużo, wydając niewiele

Comments

comments

188
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...