Seniorzy za kierownicą- bezpieczeństwo przede wszystkim

Redakcja IUVENIS - 12.09.2017
102

Seniorzy za kierownicą- bezpieczeństwo przede wszystkim

Samodzielność to ostatnia rzecz, jaką jesteśmy w stanie oddać w ręce innych. A prowadzenie samochodu jest jedną z tych rzeczy, które nam tę wolność zapewniają. Bezpieczny kierowca nie tylko zna się na znakach, ale i jest przygotowany na każdą sytuację. Sprawdź co zrobić, by jak najdłużej zachować zdolność bezpiecznego prowadzenia samochodu.


Pamiętaj o aktywności fizycznej

To bardzo ważne by zachować sprawność i zwinność, tak potrzebną do kierowania samochodem. Szybka reakcja, kręcenie kierownicą, spoglądanie za siebie w trakcie wycofywania może nam z wiekiem przychodzić z niespodziewaną trudnością. Warto więc pomyśleć o aktywizowaniu organizmu podczas codziennych czynności. Zanim więc wsiądziesz do samochodu, wybierz się na spacer.

Badania wzroku i słuchu to podstawa

Należy pamiętać, że o ile w codziennych czynnościach wada wzroku czy słuchu jest czymś, z czym możemy się po pewnym czasie uporać, są one niezbędne w momencie, gdy chcemy wsiąść do samochodu. Z wiekiem, ryzyko wystąpienia tych problemów wzrasta, zadbaj więc o to, by wszelkie zmiany konsultować z lekarzem specjalistą.

W razie występowania chorób przewlekłych, bądź w ciągłym kontakcie z lekarzem

Choroby takie jak cukrzyca czy padaczka mogą mieć ogromy wpływ na bezpieczeństwo twoje i innych na drodze. Czytaj ulotki dołączone do przyjmowanych przez siebie leków, porozmawiaj z lekarzem i powiedz, że mimo choroby nie chcesz rezygnować z możliwości kierowania pojazdem, on podpowie jak tą sytuację rozwiązać.

Znaj swoją granicę

Jeśli, któreś z twoich schorzeń daje ci się we znaki podczas kierowania samochodem zastanów się, co zrobić, żeby zapewnić sobie komfort. Jeśli bolą cię dłonie od zaciskania kierownicy, wybierz taką, która zapewni ci dobry chwyt, a jednoczenie będzie łatwiejsza w użyciu. Jeśli masz problemy z nogami, np. w wyniku choroby żył, zastanów się nad samochodem z automatyczną skrzynią biegów.

Jedź wtedy, gdy i drogi i ty jesteście w dobrej formie

Jazda w deszczu czy podczas śnieżycy nie jest dobrym pomysłem, ale nawet gdy pogoda sprzyja, a ty nie czujesz się najlepiej, nie wsiadaj za kółko. Samochód sam się nie poprowadzi, a żeby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, musisz być w formie.

Telefon zostaw w spokoju

Skupienie to podstawa bezpiecznej jazdy, a nic w dzisiejszych czasach nie dekoncentruje tak, jak telefon komórkowy. Wszelkie rozmowy i SMS-y zostaw na czas, gdy już bezpiecznie zaparkujesz.

Odśwież swoje umiejętności

Jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności na drodze, zastanów się nad kursem dodatkowym dla osób starszych. Dzięki jazdom z instruktorem nabierzesz pewności siebie, a kto wie, może nauczy cię nowych rzeczy?

Źródło: Mayo Clinic

Comments

comments

102
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...