Silver generation na rynku nieruchomości

Redakcja IUVENIS - 26.07.2017
185

Silver generation na rynku nieruchomości

W Polsce coraz więcej jest seniorów, którzy prędzej czy później będą potrzebowali pomocy i udogodnień, poprawiających jakość życia. Na przeciw ich oczekiwaniom wyruszają deweloperzy.


Nasze społeczeństwo się starzeje, to proces nieunikniony, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku osoby starsze będą stanowiły 20 % polskich obywateli, zaś trzydzieści lat później już 1/3 całego społeczeństwa. Zmiany na różnych płaszczyznach są więc konieczne. Już możemy zauważyć rosnące jak grzyby po deszczu, nowe domy seniora. W przyszłości jednak ma się zwiększyć ilość całych osiedli przeznaczonych głównie dla osób starszych. Czym będą się one różniły od tradycyjnych? Zwiększona ilość wind, specjalne rampy ułatwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim, minimalizacja lub całkowity brak barier architektonicznych to tylko niektóre z ich cech.

W 2014 roku w Warszawie, obok metra Wawrzyszew powstało pierwsze pokazowe mieszkanie dla seniora. Projektanci postawili na mały metraż, minimalizując koszty użytkowania, zachowując tak potrzebną, dla osób poruszających się na wózku, przestronność. Dobrze wyposażona łazienka w uchwyty, siedziska i antypoślizgową podłogę to podstawa dla tych, którzy nie mogą liczyć na codzienną pomoc innych.

Deweloperka senioralna powoli zaczyna wchodzić na polski rynek, ale potrzeba czasu na jej pełen rozkwit. Problemem mogą być koszty jakie będzie musiał ponieść lokator takiego mieszkania. Przykładowo w powstałej w Warszawie posiadłości, miesięczny czynsz wynosi ok 4,5 tyś złotych. To kwota, której zdecydowana większość seniorów nie będzie w stanie zapłacić. Dlatego też tak ważne jest popularyzowanie idei, której nie przestraszą się deweloperzy, widząc w tym jedynie swoją stratę. Mieszkanie dostosowane do osoby starszej nie jest lokalem uniwersalnym, osoby młodsze nie będą nimi zainteresowane, więc póki inwestorzy nie wezmą pod uwagę polskich realiów, jeszcze sobie poczekamy na osiedla przyszłości. Póki co rozwiązaniem mogą być małe mieszkanie, w dobrych lokalizacjach (bliskość, szpitala, apteki, przychodni, sklepów) z windami i rampami za niewielkie pieniądze. To na dzień dzisiejszy musi nam wystarczyć.

Na podstawie: Business Insider

Polecamy również:Dostosowanie mieszkania do starszego rodzica

 

Comments

comments

185
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...