Silver Snipers – drużyna seniorów w wirtualnej rzeczywistości

Redakcja IUVENIS - 13.12.2017
236

Silver Snipers – drużyna seniorów w wirtualnej rzeczywistości

Często mówi się o tym, że osoby starsze kompletnie nie rozumieją, co przyciąga młodych ludzi do gier komputerowych. Jednak są też tacy seniorzy, którzy doskonale odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości. Silver Snipers są tego najlepszym przykładem.


Jest to grupa szwedzkich seniorów, którzy zamierzają wystartować w największej na świecie imprezie LAN Dreamhack w Jönköping. Polega ona na tym, że stworzone drużyny grają przeciwko sobie w grach komputerowych przez sprzęt podłączony do sieci. Silver Snipers szykują się na starcia w ramach Counter Strike. Jest to gra, w której dwie drużyny (terrorystów i antyterrorystów) mierzą się ze sobą, próbując się nawzajem zabić z dostępnej broni. Celem terrorystów jest wysadzenie obiektu, a oczywiście antyterroryści mają temu zapobiec.

Silver Snipers tworzą wyjątkową grupę, w której średnia wieku wynosi 70 lat. Nie przeszkadza im to jednak w trenowaniu i osiąganiu zamierzonego celu. Każdy z nich ma wybrany własny pseudonim. Drużynę tworzą więc Berra Bang, Birdie, Windy, Knitting Knight oraz Teen Slayer. Bertil “Berra Bang” Englund jest najstarszym zawodnikiem, mającym 81 lat. Jednak nie o wiek tu chodzi, a o nastawienie. Jak sam przyznaje:

To fantastyczna rzecz, że możemy się nawzajem kontaktować przez pokolenia, mogę zacząć grać z wnukami.

Jednocześnie podkreśla, że treningi w Counter Strike pomagają mu ćwiczyć zręczność i czas reakcji, co jest bardzo istotne w starciu z innymi graczami. Trenerem całej grupy jest Tommy „Potti” Ingemarsson, 10-krotny mistrz świata w Counter Strike. Jest zachwycony zapałem seniorów, którzy chcą się uczyć i chłoną nowe informacje niczym gąbki. Silver Snipers trenują też w domu, aby zaskoczyć wszystkich na zbliżającej się imprezie LAN. Jak mówi Wanja „Knitting Knight” Godänge:

To będzie niesamowicie ekscytujące, gdy zostaniemy dopasowani do młodszej drużyny. Oni nas nie doceniają, więc w trakcie rozgrywki pewnie się zdziwią, zrobimy im niespodziankę.

Międzypokoleniowa integracja

Silver Snipers są więc wyśmienitym przykładem, że można wejść do świata wirtualnego i znaleźć wspólny język z młodzieżą. Jednak podobnych przykładów wcale nie musimy szukać w Szwecji. O polskiej gamerce, Bogumile Bartczak, pisaliśmy już wcześniej. Ona z kolei swoją przygodę z konsolą rozpoczęła od bólów reumatycznych dłoni, które gry pomogły zniwelować. Szwedzcy seniorzy pokazują zaś, że gry pomagają ćwiczyć zręczność, spostrzegawczość i czas reakcji. I choć wirtualna rzeczywistość postrzegana jest jako domena młodych, okazuje się, że jednak znajdują się osoby starsze, które pokazują, że seniorzy też potrafią. E-sport jest więc zajęciem dla wszystkich, którzy chcą spróbować.

źródło: reddit.com

Comments

comments

236
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...