Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia – to nie banał

Redakcja IUVENIS - 06.12.2017
164

Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia – to nie banał

Choć wielokrotnie powtarzano nam, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, to nie do końca wiadomo było, dlaczego. Teraz już wszystko jest jasne – brytyjscy naukowcy potwierdzili, że śniadanie nam służy.


W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 49 wolontariuszy, którzy przez sześć tygodni mieli jadać śniadania przed 11:00 lub po 12:00. Badanych dobrano również podług ich wagi – 29 osób było szczupłych, natomiast pozostałych 20 charakteryzowała otyłość. Grupa, która została wytypowana do spożywania śniadania przed 11:00, miała za zadanie zjadać 350 kcal w ciągu dwóch godzin po przebudzeniu oraz co najmniej 700 kcal do godziny 11:00. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach Journal Physiology.

Brytyjscy naukowcy skontrolowali masę ciała wolontariuszy oraz przebadali ich krew. Na tej podstawie mogli wywnioskować, że śniadanie wspomaga regulowanie metabolizmu. To z kolei prowadzi do utrzymania prawidłowej masy ciała, zmniejszając jednocześnie ryzyko otyłości. Dodatkowo, jak podaje portal dailymail.co.uk, poranny posiłek pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny we krwi. To ona odpowiada za poziom cukru, wniosek jest więc prosty – śniadania zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób serca.

Poranny posiłek stoi więc na straży naszego zdrowia. U osób unikających śniadania zauważono, że ich poziom cholesterolu we krwi jest zdecydowanie wyższy. Ponadto są one bardziej narażone na wystąpienie miażdżycy. Śniadanie staje się więc koniecznością, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie.

Ponadto warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie – dostarczanie kalorii z rana pozwala nam na większą aktywność. Bez energii, pochodzącej z posiłku, trudniej jest nam utrzymać koncentrację, jesteśmy przemęczeni, a najmniejsza czynność wymaga od nas nie lada wysiłku. Warto zatem dostarczyć z rana odpowiednią ilość kalorii, która pozwoli nam dobrze zacząć dzień.

Comments

comments

164
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...