SOS dla seniorów – w Warszawie rusza projekt pilotażowy Z@aopiekowani

Redakcja IUVENIS - 01.12.2017
121

SOS dla seniorów – w Warszawie rusza projekt pilotażowy Z@aopiekowani

W stolicy Polski mieszka już pół miliona osób powyżej 60 roku życia, a ich liczba będzie wzrastać. W Warszawie rusza projekt pilotażowy Z@opiekowani, współfinansowany ze środków unijnych. Program realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKON.


W ramach przeprowadzanych testów czterdziestu warszawskich seniorów otrzyma specjalne opaski, służące monitorowaniu funkcji życiowych. Osoby starsze są podzielone na dwie grupy – mogących się poruszać o własnych siłach oraz tych, którzy nie wychodzą z domu.  Ci drudzy otrzymają wodoodporne opaski z przyciskiem SOS, służącym  do wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Jak podaje Radio Dla Ciebie, umożliwiają one dwustronną komunikację z centrum opieki, 19115 oraz z trzecim, wybranym numerem telefonu. Z kolei osoby samodzielne korzystają z urządzeń o rozszerzonym pakiecie funkcji. Należą do nich GPS, detektor upadku, przypomnienie o zażyciu leków oraz funkcja monitorowania ciśnienia krwi i tętna. Dodatkowo osoby samodzielne otrzymają w ramach prowadzenia projektu tablet. Będą mogły dzięki niemu oswoić się z technologią, czy też kontaktować się z rodziną, przebywającą za granicą.

 

Pomoc dla seniorów

Pilotaż ma być prowadzony do maja 2018 roku. Docelowo program będzie kontynuowany w Warszawie oraz 10 okolicznych gminach. Liczba seniorów, która ma skorzystać z opaski SOS, będzie oscylowała w granicach 20 tys. I choć będzie można najprawdopodobniej odpłatnie przystąpić do projektu, to dla 7 tys. osób udział zostanie sfinansowany przez system pomocy społecznej.

Z@aopiekowani to program nastawiony przede wszystkim na osoby samotne. W ramach prowadzonego projektu, oprócz udogodnień i rozwiązań technologicznych, osobom starszym zostanie udzielone wsparcie wolontariuszy. Będą oni odwiedzać seniorów i pomagać im w czynnościach domowych, takich jak pranie, sprzątanie, czy gotowanie.

Comments

comments

121
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...