Balet po 70-tce? I amatorsko, i profesjonalnie

Redakcja IUVENIS - 05.01.2018
29

Balet po 70-tce? I amatorsko, i profesjonalnie

Spełnianie marzeń wydaje się być mrzonką w starciu z codziennością. Jednak marzenia są właśnie po to, żeby je realizować. Pokazała to Peta Boreham, która zawsze chciała nauczyć się baletu. W końcu się zdecydowała.


Jak podaje BBC News, The Royal Academy for Dance postanowiła stworzyć specjalne zajęcia dla osób powyżej 55 roku. Skorzystała z nich Peta, która zawalczyła ze stereotypem, że baletu należy się uczyć od najmłodszych lat. Teraz ma 72 lata i jest lepiej rozciągnięta od swojego 18-letniego wnuka, który nie był w stanie z wyprostowanymi nogami dotknąć dłońmi parkietu. Seniorka nie miała z tym problemu.

źródło: BBC News

Oczywiście nie mówimy o karierze, a o pasji. Peta zdecydowała się spróbować czegoś, co do tej pory było dla niej nieosiągalne. I wyszło jej to na dobre. Tak specyficzne ćwiczenia wpływają na umiejętność zachowania równowagi oraz rozciągnięcie. Dodatkowo nauka nowych umiejętności, które sprawiają nam przyjemność, wytwarza w mózgu endorfinę, czyli hormon szczęścia. On z kolei pomaga nam zachować radość z życia i uniknąć czarnych myśli.

Peta nie zamierza rezygnować. Tak samo zresztą jak 77-letnia nauczycielka baletu, która swoją karierę rozpoczęła w młodości.

 

Od ponad pół wieku zajmuje się baletem i nie zamierza rezygnować. Aktualnie uczy młode dziewczęta tańca, ale nie tylko. Jak przyznaje kobieta, najważniejszy jest wzajemny szacunek i to widzi właśnie w balecie. Pracując z dziećmi, które uwielbia, chce im przekazać coś więcej niż umiejętność wykonywania skomplikowanych figur.

Obie panie pokazują balet z dwóch różnych stron, choć łączy je jedno – pasja. I choć jedna jest profesjonalistką, a druga amatorką, to obie czerpią tę samą przyjemność z aktywności.

Comments

comments

29
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...