Sprzęt medyczny dla seniora: Balkonik

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
218

Sprzęt medyczny dla seniora: Balkonik

Aby ułatwić nieco poruszanie się osobie starszej, warto rozejrzeć się za sprawdzonymi sposobami. W zależności od sprawności fizycznej seniora możemy wybrać laski, kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie lub właśnie coś pomiędzy tymi trzema rozwiązaniami, czyli balkonik.


Jak wśród bogatej oferty znaleźć ten odpowiedni, dopasowany do kondycji i możliwości finansowych seniora?

Budowa balkonika, inaczej nazywanego chodzikiem rehabilitacyjnym i materiał z jakiego jest wykonany pozwala na dopasowanie go do potrzeb użytkownika. To kompromis między kulami a wózkiem inwalidzkim. Wielu seniorów nie chce decydować się na tą drugą opcję, ponieważ kojarzy im się ona ostatecznie z niemocą. Co więcej, brak ruchu wpływa znacząco na mobilność i wagę seniora. Nowoczesne sprzęty medyczne dostosowywane są do potrzeb osób starszych, dlatego ich wybór nie stanowi już takiego problemu.

Rodzaj chodzika

Producenci prześcigają się w ofertach na najlepszy sprzęt, z zyskiem dla nas, ponieważ coraz to nowe modele przynoszą na przykład coraz to ciekawsze rozwiązania motoryczne. Chodziki najbardziej stabilne nazywane statycznymi bądź sztywnymi, są niezawodne dla osób mających problem z utrzymaniem równowagi zarówno podczas stania, jak i chodzenia. Są stabilne, ale bywają cięższe w obsłudze. Dla seniorów mających słabe mięśnie rąk producenci skonstruowali chodzik dopasowujący się do ruchu ciała, czyli kroczący. Podczas spaceru z takim sprzętem pracuje całe ciało. Najlżejszym w użyciu, ale i najmniej stabilnym jest chodzik na kółkach. Ta opcja nie jest najlepszym wyborem dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi, ponieważ nie pozwala na ustabilizowanie postawy w momencie, kiedy tą stracimy równowagę.

Wysokość

Główny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt. Nie może być zbyt wysoki, żeby zachować wygodę poruszania się na całych stopach, a nie na samych palcach, nie powinien być też za niski, żeby nie obciążać kręgosłupa i mięśni rąk. Według specjalistów najlepsza wysokość chwytaków to ta na poziomie bioder seniora.

Ciężar sprzętu- materiał z jakiego jest wykonany

To bardzo ważny parametr, ponieważ od niego zależy wygoda posługiwania się sprzętem, bez zbędnego wysiłku. Obecnie większość chodzików rehabilitacyjnych tworzona jest z lekkich materiałów, takich jak aluminium, przez co stają się wygodne w użytkowaniu.

Gwarancja

Każdy zakup, nie tylko sprzętu medycznego, wymaga zadbania przez nas o kwestię gwarancji. Jako, że z założenia będzie to sprzęt często użytkowany, należy dowiedzieć się o dostępność serwisu, ewentualnych części zamiennych, orientacyjny czas naprawy. To ważne, ponieważ jeśli nie mamy w zapasie alternatywy, czekanie chociażby tygodnia na sprzęt ułatwiający poruszanie się staje się problematyczne.

Cena

Jeśli osoba, dla której przeznaczony ma być sprzęt posiada grupę inwalidzką, może skierować prośbę do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o dofinansowanie zakupu ze środków PFRON. Tu obowiązuje jednak kryterium finansowe. Ceny sprzętu zaczynają się o 100 złotych wzwyż, im wyższa cena tym więcej dodatkowych opcji w postaci hamulców, koszyka czy półki do siedzenia.

Sprawdź też:

Sprzęt medyczny dla seniora: Laska inwalidzka

Sprzęt medyczny dla seniora: Kule ortopedyczne

Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Comments

comments

218
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...