Sprzęt medyczny dla seniora: Kule ortopedyczne

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
62

Sprzęt medyczny dla seniora: Kule ortopedyczne

Z tym rodzajem sprzętu wspomagającego układ ruchowy wielu z nas już się spotkało przy okazji różnych nieszczęśliwych zdarzeń losowych, od zwichnięcia po złamanie nogi czy urazy stawów lub mięśni będących skutkiem przeciążeń na jakie narażamy nasz organizm. Jak dobrać kule dla osoby starszej, czym się kierować podczas ich zakupu?


Kule łokciowe czy pochwowe

Jeśli odniesiony uraz czy część problematyczna skupia się wyłącznie na kończynach dolnych, warto wybrać kule łokciowe. Owszem, mogą one obciążać nadgarstki, ale nie narażają użytkownika na ucisk w dole pachowym, gdzie skumulowane są naczynia krwionośne i nerwowe kończyn górnych. Kule w przeciwieństwie do laski lepiej działają w duecie, wtedy też zachowuje się dobry wzorzec chodu, a i stabilność poruszania się jest znacznie większa.

Oto kilka ważnych uwag w temacie doboru odpowiednich kul inwalidzkich:

  • Wysokość, jak w przypadku laski inwalidzkiej musi być odpowiednio dostosowana do wzrostu użytkownika. Uchwyt nie powinien być ani niżej, ani wyżej wysokości naszego nadgarstka, przy opuszczonej luźno ręce.
  • Ważna jest też wytrzymałość sprzętu, w końcu musi wytrzymać ciężar naszego ciała. A skoro już o ciężarze mowa, warto wspomnieć o samym uchwycie. Jeśli częstotliwość użytkowania jest duża, można zdecydować się na zakup kuli z miękkim uchwytem, który po pewnym czasie dodatkowo dostosowuje się do dłoni, dobrą propozycją jest też uchwyt anatomiczny, nieco droższy, ale dający podparcie także kciukowi.
  • Waga sprzętu ma znaczenie w momencie, gdy osoba starsza musi z niego korzystać bez przerwy. Im lżejsze kule tym, swobodniejszy ruch i mniejsze obciążenie wystarczająco słabego już organizmu.
  • Odpowiednie nasadki na kule pozwolą na pewne użytkowanie, bezpieczne poruszanie się bez niebezpieczeństwa poślizgnięcia się i upadku.
  • Ceny tego właśnie sprzętu nie są astronomiczne, ale warto sprawdzić czy możliwa jest refundacja z NFZ czy PFRON. W przypadku kuli inwalidzkich możemy starać się o refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia ( jeśli osoba starająca się o dofinansowanie posiada ubezpieczenie), a w przypadku osób z niepełnosprawnością (stopień I,II,III na narząd ruchu, choroby neurologiczne- kryterium finansowe) o dofinansowanie z PEFRON.

Sprawdź też:

Sprzęt medyczny dla seniora: Laska inwalidzka

Sprzęt medyczny dla seniora: Balkonik

Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Comments

comments

62
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...