Sprzęt medyczny dla seniora: Laska inwalidzka

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
36

Sprzęt medyczny dla seniora: Laska inwalidzka

Laska inwalidzka często bywa pierwszym doraźnym sprzętem pomocy przy problemach z poruszaniem. Jej zadaniem jest nie tylko wsparcie postawy i równowagi osoby starszej, ale też odciążenie chorego biodra czy kolana.


Jakimi kryteriami kierować się kupując ten typ sprzętu medycznego?

Rodzaj schorzenia

To ważne w przypadku, gdy źródłem problemów z poruszaniem się są na przykład schorzenia bioder lub stawów kolanowych. Wtedy dobieramy laskę tak, by odciążyć problematyczny rejon. Dla osób, które mają problemy z utrzymaniem równowagi polecane są laski zapewniające większą stabilność: trójnogi i czwórnogi.

Rodzaj laski

Pytanie czy interesuje nas laska z możliwością regulacji wysokości, czy na przykład drewniana, którą w razie potrzeby możemy przyciąć. Ważna jest też waga samego sprzętu, w końcu ma ona ułatwiać poruszanie, a nie dodatkowo obciążać.

Wysokość laski

Podobnie jak w przypadku chodzika, rączka laski nie powinna być ani niżej, ani wyżej wysokości biodra (zależy to też od budowy osoby, które korzystać będzie z laski np. długości kończyn). Najlepiej sprawdzić odpowiednią wysokość stojąc prosto, przykładając laskę do nogi rączka powinna być na wysokości naszego nadgarstka, tak by chwytając ją, nasz łokieć był lekko zgięty.

Uchwyt (rączka)

Jako, że traktujemy laskę jako pomoc dla seniora w poruszaniu się, musimy pamiętać o dopasowanym uchwycie. Rączka wyprofilowana zapewni lepszy chwyt. Duże znaczenie ma też to, czy użytkownik jest prawo czy lewo ręczny.

Nakładka antypoślizgowa

Nakładki te mają zapewnić lasce odpowiednią przyczepność. Te wykonane z PCV są trwalsze od gumowych, ale nie mają z kolei funkcji antypoślizgowej. Warto pamiętać, że możemy wyposażyć ją w specjalną nasadkę zimową, która dzięki specjalnym kolcom, będzie dodatkowym wsparciem na śliskiej nawierzchni.

Niestety tylko na laski typu trójnóg, czworonóg można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia i to tylko w przypadku trwałej dysfunkcji chodu. Osoby niepełnosprawne mogą się ubiegać o refundację zakupu takiego sprzętu z PFRON-u, w tym przypadku wpływ ma rodzaj schorzenia (neurologiczna lub ruchowe).

Sprawdź też:

Sprzęt medyczny dla seniora: Kule inwalidzkie

Sprzęt medyczny dla seniora: Balkonik

Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Comments

comments

36
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...