Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
251

Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki bywa często ostateczną pomocą dla osoby starszej, która wciąż jest aktywna, ale jej stan zdrowia nie pozwala na swobodne poruszanie się ze wsparciem laski, kul czy balkonika. Warto jednak pamiętać, że zanim zdecydujemy się na zakup, musimy sprawdzić czy stan zdrowia seniora nie pozwala na skorzystanie z innych, bardziej angażujących ruchowo opcji. Bogata oferta jaką proponują nam producenci może przytłoczyć, warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami w doborze sprzętu.


Stan zdrowia użytkownika

To najważniejsze kryterium, ponieważ to właśnie nim powinniśmy się kierować dobierając każdy sprzęt ułatwiający poruszanie. Wózek inwalidzki w tym zestawieniu zdaje się być ostatecznością. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto skonsultować to z lekarzem, on podpowie czy osoba starsza jest na tyle sprawna, że nie musi z niego korzystać, a wystarczy dobór odpowiedniego chodzika. Wózek jest doskonałym rozwiązaniem podczas rekonwalescencji, ale na dłuższą metę może rozleniwić mięśnie i ogólną motorykę.

Odpowiedni dobór

Pamiętajmy, że wózek ma ułatwić poruszanie się, czyli wpłynąć znacząco na komfort życia użytkownika. Ważne by dobrać wózek do potrzeb i możliwości osoby starszej, ponieważ bardzo łatwo się zrazić po pierwszych nieudanych próbach, a niedopasowany sprzęt zamiast pomagać, utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Rodzaj wózka- elektryczny a ręczny

Jeśli zakup wózka jest czymś koniecznym, kolejną kategorią, nad którą powinniśmy się zastanowić to to, czy wybrać wózek elektryczny czy ręczny. Rożnica między nimi jest oczywista, także w cenie. Wybór zależy więc od możliwości zarówno fizycznych jak i finansowych. Dla osób, których zdrowie pozwala na wprawienie wózka ręcznego w ruch, ta alternatywa będzie dobra z prostej przyczyny, nie rezygnujemy z aktywności fizycznej, kosztem wygody. To doskonale wpływa zarówno na zdrowie fizyczne (jest to forma rehabilitacji) jak i psychiczne (od dawna wiemy, że ruch to zdrowie).

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka:

  • Zalecenia lekarza- czy dany wózek jest odpowiedni dla osoby o konkretnym schorzeniu,
  • Siedzisko- jego szerokość i głębokość- od niego zależy wygoda użytkowania
  • Hamulce- muszą być sprawne i dość często kontrolowane, od nich zależy bezpieczeństwo
  • Opcje dodatkowe, jak zmiana ustawienia osi- uzyskanie lepszej zwrotności podczas szybkiego poruszania się.

Wózki z napędem elektrycznym przeznaczone są dla osób, dla których samodzielne wprawienie w ruch wózka ręcznego jest niemożliwe. Wygoda manewrowania i sterowania pozwala na korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym. Co może zniechęcić, to ich cena, ponieważ mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kupując wózek elektryczny pamiętaj:

  • Wózek nie powinien sprawiać problemów użytkownikowi w jego eksploatacji, powinien być intuicyjny w obsłudze.
  • Musi być przede wszystkim komfortowy, zapewniać odpowiednią pozycję jak i dawać możliwość jej zmiany, watro zwrócić uwagę na moc silnika, hamulce i system sterowania.
  • Zwróćmy uwagę na to czy sprzęt ma odpowiednie certyfikaty, został wyposażony w potrzebne do bezpiecznego poruszania się światła, co obejmuje gwarancja i czy producent przewidział możliwość serwisowania w Polsce.

Jako, że zakup wózka może wiązać się z dużymi kosztami, warto zainteresować się możliwością dofinansowania zakupu sprzętu ze środków NFZ-u lub też jeśli użytkownik jest osobą niepełnosprawną, z refundacji PFRON.

Sprawdź też:

Sprzęt medyczny dla seniora: Laska inwalidzka

Sprzęt medyczny dla seniora: Wózek inwalidzki

Sprzęt medyczny dla seniora: Balkonik

Comments

comments

251
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...