Starość i samotność – Szlachetna Paczka z pomocą dla najbiedniejszych seniorów

Redakcja IUVENIS - 28.11.2017
184

Starość i samotność – Szlachetna Paczka z pomocą dla najbiedniejszych seniorów

Wyobcowani, zagubieni, samotni, bez celu, przerażeni szybko zmieniającym się światem. Seniorzy, włączeni do projektu Szlachetnej Paczki, są osobami, które potrzebują nie tylko wsparcia finansowego. Przede wszystkim potrzebują drugiego człowieka.


Czym jest Szlachetna Paczka?

To jeden z największych projektów społecznych w kraju. Pomaga połączyć osoby w potrzebie z wolontariuszami i darczyńcami, którzy chcą pomagać. I choć akcja kojarzona jest głównie z pomocą rodzinom, to jednak jednym z elementów projektu jest pomoc dla seniorów. A jest komu pomagać – wśród uczestniczących w akcji co trzecia osoba starsza nie ma łazienki, a ponad połowa z nich żyje za mniej niż 300 zł miesięcznie. Są także zaległości finansowe – koszt leków i koszty utrzymania sprawiają, że ponad jedna trzecia seniorów nie płaci swoich rachunków na czas.

Oprócz trudnej sytuacji finansowej dochodzi także samotność. Już teraz około 20% seniorów powyżej 65 roku życia mieszka samotnie, nie mając kontaktu z najbliższymi bądź po prostu nie posiadając rodziny. Mają wrażenie, że stają się nieistotni, zbędni dla społeczeństwa. Dochodzi również kwestia zdrowia – Co trzeci polski senior ma trudności z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności. Problem sprawia kładzenie się, wstawanie, mycie, czy chociażby ubieranie. A niestety zazwyczaj mogą liczyć tylko na siebie.

Kilka słów w liczbach

Statystyki są nieubłagane – sytuacja z roku na rok się pogarsza. W ciągu ostatnich 5 lat liczba seniorów, do których dociera Szlachetna Paczka, podwoiła się. Wynika to z coraz trudniejszej sytuacji osób samotnych, bezdzietnych bądź pozbawionych opieki rodziny. Aż 59% z nich boryka się dodatkowo z niepełnosprawnością. Warto zwrócić uwagę na podnoszącą się średnią wieku w kraju. Jak podaje portal Interia.pl, już prawie 25% Polaków ukończyło 60 lat, co daje liczbę około 9 mln ludzi. W porównaniu z rokiem 1989, to o 2,9 mln więcej. Nasze społeczeństwo się starzeje, a co za tym idzie, pojawiać się będzie coraz więcej potrzebujących pomocy seniorów.

Jednak obecnie aż 43% osób, które ukończyło 80 lat, nie może liczyć na żadną pomoc w codziennych czynnościach. Wielu z tych seniorów ma trudności z poruszaniem się, a ich stan zdrowia jest tak zły, że prawie nie opuszczają swojego mieszkania. Mają problemy z poruszaniem się, ale i depresją – nie wychodzą, bo nie mają do kogo, ani nie widzą w tym celu. Nikt też ich nie odwiedza. Są po prostu samotni i jedyne, na co czekają, to koniec.

Szlachetna Paczka opublikowała raport, w którym przedstawia sytuację dotyczącą biedy. Zawarte w nich historie poruszają i sprawiają, że człowiek zastanawia się, jak jest to możliwe w dzisiejszych czasach. Wystarczy przytoczyć jedną z nich:

Mieć komu otworzyć drzwi

I choć wsparcie finansowe jest bardzo potrzebne, to równie ważne jest poświęcanie im czasu. Tym też zajmują się wolontariusze Szlachetnej Paczki. Czasem wystarczy odrobina uwagi drugiego człowieka, aby seniorzy znów się uśmiechnęli, poczuli potrzebni, ważni.  Wolontariusze odwiedzają osoby starsze, organizują im czas, ale też różnorakie spotkania. Pomagają też w zawiązywaniu grup sąsiedzkich i odnajdywaniu się w otoczeniu innych, samotnych seniorów.

Ty również możesz pomóc. Zajrzyj na stronę Szlachetnej Paczki i sprawdź, jak to zrobić.

Comments

comments

184
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...