Stereotypy a rzeczywistość – czy starsi kierowcy powodują więcej wypadków?

Redakcja IUVENIS - 31.10.2017
82

Stereotypy a rzeczywistość – czy starsi kierowcy powodują więcej wypadków?

Raz na jakiś czas w debacie publicznej pojawia się temat seniorów za kierownicą, którzy w świadomości społecznej częściej powodują wypadki.  Jak to wygląda w rzeczywistości?


Sprawie przyjrzał się portal mfind, który na swojej stronie internetowej opublikował ciekawe informacje. Statystyki policyjne jasno pokazują, że osoby, które ukończyły 60 lat, rzadziej są sprawcami wypadków niż przedstawiciele młodszych grup wiekowych. Przykładowo, kierowcy w grupie wiekowej 18-24 lata, powodują prawie cztery razy więcej wypadków niż seniorzy.

Ubezpieczyciele potwierdzają, że starsi kierowcy rzadziej uczestniczą w wypadkach. Powszechną praktyką w OC jest podwyższanie składek wraz z liczbą wypadków drogowych, w jakich dany kierowca uczestniczy. Warto więc przyjrzeć się, ile seniorzy płacą w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych to właśnie młodsi kierowcy są bardziej ryzykowni, co widać w wysokości składek OC.

Na powyższym wykresie widać jeszcze jedną tendencję – choć to osoby starsze są często oceniane jako kierowcy stwarzający większe zagrożenie na drodze, to jednak wysokość składek jest porównywalna do tej, jaką płaci 40-latek. Towarzystwa ubezpieczeniowe wcale więc nie traktują seniorów za kierownicą jako kierowców wyższego ryzyka.

Comments

comments

82
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...