Strój geriatryczny- młodzi dzięki niemu zrozumieją seniorów

Redakcja IUVENIS - 01.03.2018
120

Strój geriatryczny- młodzi dzięki niemu zrozumieją seniorów

Wydawać by się mogło, że to zwykły materiałowy kostium, ale ile dzięki niemu może się stać dobrego. Strój geriatryczny – każdy, kto go założy, będzie się czuł, jakby miał 80 lat.


Powstał w celu pokazania młodym osobom, jak trudno jest funkcjonować seniorom w społeczeństwie. Jego konstrukcja zakłada obciążenie mięśni grzbietu, przez co nosząca go osoba garbi się, ma problemy ze swobodnym poruszaniem rękami i nogami. Oprócz tego na jej nos zakładane są gogle, które imitują choroby wzroku, a na uszy słuchawki tłumiące, aby symulować wadę słuchu.

Reakcje młodych, sprawnych osób, które założyły strój geriatryczy, były jednoznaczne. Ich ciało w ogóle nie było im posłuszne. Mieli problemy z przeczytaniem druków urzędowych, podpisaniem się i zawiązaniem butów. Wielu z nich przyznało, że zrozumieli zachowanie seniorów dopiero, gdy znaleźli się dosłownie w ich skórze.

Zrozumieć starość

Zrozumienie seniorów jest bardzo ważną sprawą. Dlatego wystartowała kampania „Zrozumieć Starość”, mająca na celu uwrażliwienie na potrzeby powiększającej się grupy osób starszych.

– Co czwarty Polak jest seniorem, a aż dwa miliony osób z tej grupy to osoby samotne, schorowane, pozostawione samym sobie. Bardzo wiele osób potrafi traktować osoby starsze z obojętnością lub nawet pogardą. Powodem tego jest brak empatii, ale i podstawowej wiedzy o tym, jak zmienia się funkcjonowanie naszych ciał i umysłów w kolejnych dekadach życia. Chcemy pokazać, że wzajemne zrozumienie dużo znaczy dla jakości życia nas wszystkich, zarówno seniorów, jak i osób młodszych, których w przyszłości czekać będą te same problemy – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.

Adresatami kampanii są wszystkie osoby, które dopiero w przyszłości znajdą się w tzw. trzecim wieku i dziś nie wyobrażają sobie w pełni wyzwań, z jakimi wiąże się starzenie w wymiarach fizycznym i psychicznym.

Poza kampanią realizowaną w radiu czy telewizji został stworzony serwis edukacyjny www.zrozumiecstarosc.pl oraz obszerny, bezpłatny poradnik drukowany dla rodzin osób zależnych. Odbędą się również liczne spotkania edukacyjne w szkołach i specjalne wydarzenia z udziałem osób publicznych. Ważnym elementem będzie także wcześniej wspomniany strój geriatryczny.

Warto zaproponować wnuczkom, bratankom czy dzieciom wybranie się na któryś z organizowanych wydarzeń. Będzie to świetna okazja, by bliscy zrozumieli problemy, z jakimi na starość możemy się borykać zarówno my, jak i oni.

Comments

comments

120
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...