Świąteczna gorączka zagrożeniem dla budżetu. Jak nie dać się zwariować?

Redakcja IUVENIS - 11.12.2017
173

Świąteczna gorączka zagrożeniem dla budżetu. Jak nie dać się zwariować?

Święta to przede wszystkim czas spędzony z rodziną, choć w dzisiejszych czasach bardzo łatwo o tym zapomnieć. Markety, galerie handlowe i inne punkty sprzedaży swoją reklamą zachęcają nas do coraz to nowych wydatków, bez których ponoć święta nie będą tak magiczne, jak być powinny. Jak się nie dać zwariować?


Doprowadzenie domowego budżetu do poświątecznej katastrofy nie jest wcale tak trudnym zadaniem. Wystarczy odrobina nierozsądnych wydatków, których skala finalnie nas przerasta. Warto więc zadbać o rodzinną i przyjemną atmosferę świąt, myśląc jednocześnie o własnym budżecie.

Prezenty

Jest to tradycja, którą podtrzymujemy z przyjemnością, szczególnie obdarowując najmłodszych. Jednak współczesny konsumpcjonizm i mnogość reklam, oglądanych przez naszych wnuków, prowadzi nieraz do sporych wymagań, nieco oderwanych od rzeczywistości. Chcąc sprawić przyjemność najbliższym warto podejść do tematu z myślą o własnych możliwościach finansowych. Drogie prezenty wcale nie świadczą o tym, że bardziej kochamy. Nawet symboliczny podarunek, przygotowany z dobroci serca, będzie wystarczającym uhonorowaniem tradycji. Jest to też pewien element wychowawczy dla najmłodszych pokoleń – możemy ich nauczyć, że symboliczne podarunki są ważniejsze od posiada chociażby najnowszego modelu telefonu.

Jedzenie

W tradycji bożonarodzeniowej pojawia się 12 potraw na stole. Przygotowanie każdej z nich to nie tylko czasochłonne zadanie, ale również duży koszt. Warto więc stawiać na potrawy, dzięki którym zakupione składniki wykorzystamy w całości. Są oczywiście tradycyjne potrawy, których zabraknąć nie może, jednak jeśli mamy ograniczony budżet, spróbujmy podejść do tematu racjonalnie. Duża ilość jedzenie nie zawsze jest wymagana, a 12 potraw staje się nieraz wyzwaniem do skonsumowania. Pamiętajmy, że święta to nie tylko tradycja, to czas spędzony z bliskimi. Warto więc ustalić priorytety w taki sposób, aby przede wszystkim spędzić ten czas z rodziną w przyjemnej atmosferze.

Mikołaj dla najmłodszych

Koszt wynajęcia Św. Mikołaja to nawet 200-300 zł za godzinę. I choć chcemy sprawić najmłodszym jak największą radość, to warto poszukać tańszych rozwiązań. W Internecie już za kilkanaście złotych można zakupić strój Św. Mikołaja, który w kilka chwil przywdzieje członek naszej rodziny. Dla dzieci będzie to nadal ogromna radość, dla naszego portfela również.

Ozdoby świąteczne

Szczególnie w galeriach handlowy i na różnego rodzaju stoiska aż roi się od świątecznych ozdób, świecidełek, lampek, stojaczków, czy świeczek. Przyciągają wzrok, cieszą oczy i nawet się nie obejrzymy, a już sięgamy po pieniądze, przynosząc do domu kolejną ozdobę. Oczywiście przyozdabianie domu pomaga wprowadzić przyjemną, świąteczną atmosferę, jednak warto zachować umiar. Nie trzeba co roku zmieniać wystroju, aby magia świąt zagościła w naszych domach.

W czasie przedświątecznej gorączki pamiętajmy, czym są Święta Bożego Narodzenia i czemu mają służyć. To przede wszystkim czas zadumy, refleksji, ale też rodzinnych spotkań, które powinny być dla nas najważniejsze. Nie musimy wydawać majątku na to, aby magia świąt zagościła w naszych czterech ścianach, po prostu pamiętajmy, co w tym czasie jest najważniejsze.

Comments

comments

173
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...