Syberyjska babushka – Lyubov Morekhodova i jej miłość do Bajkału

Redakcja IUVENIS - 13.02.2018
83

Syberyjska babushka – Lyubov Morekhodova i jej miłość do Bajkału

Człowiek jest w stanie przystosować się do niezwykle trudnych warunków. Choć Syberia nie jest przyjazna ludziom, to jednak znajdują się osoby, które nie wyobrażają sobie życia nigdzie indziej. Lyubov Morekhodova jest jedną z nich.


76-latka nie tylko jest przyzwyczajona do syberyjskich mrozów i niesprzyjającej aury. Jest również przywiązana do swojego domu przy jeziorze Bajkał, bez którego nie wyobraża sobie życia. Na profilu facebookowym RFE/RL opublikowano nagranie, które przybliża nam sylwetkę rosyjskiej babushki.

 

Jednym z zajęć, które seniorka nadal uwielbia, jest jeżdżenie po zamarzniętej tafli jeziora na łyżwach z 1943 roku. Widać wyraźnie, że ta czynność sprawia jej olbrzymią przyjemność. Lyubov żyje sama, po śmierci męża zdecydowała się zostać przy Bajkale. Czasem odwiedza ją syn, jednak na co dzień jej jedynymi towarzyszami są zwierzęta hodowlane. Jest silnie związana z tym miejscem również dzięki historii jej rodziców, którzy wytrwali w tak trudnych warunkach.

Choć Morekhodova sama przyznaje, że Sybir nie jest przyjaznym miejscem, a warunki życia tutaj są trudne, szczególnie poza większymi ośrodkami miejskimi, nie zrezygnuje ze swojego domu. Dorastała w nim w otoczeniu swojej rodziny, zaś zdecydowała się tu powrócić po przejściu na emeryturę w 2011 r. Do tego czasu pracowała w fabryce w Irkucku, również położonym na Syberii w stosunkowo niewielkiej odległości od Bajkału.

Lyubov, choć na co dzień zajęta jest oporządzaniem jej towarzyszy – zwierząt, znajduje czas na docenienie piękna surowego krajobrazu. Jak sama przyznaje:

Siadam sama w kuchni, siedzę i patrzę na to wszystko. To daje mi szczęścia i wprawia mnie w dobry nastrój. I wtedy zawsze myślę, że jeśli ktokolwiek usiadłby obok mnie, powiedziałby – piękno, niesamowite piękno.

Syberyjska babushka nie wyobraża sobie, aby zostawić miejsce, w którym jej rodzice tak ciężko pracowali. Sama też, pomimo 76 lat, nadal pozostaje w dużej aktywności. Nie tylko dba o zwierzęta i małe gospodarstwo, nosi wodę z wydrążonych w lodzie otworów, ale jeszcze dla przyjemności jeździ na łyżwach. Patrząc na Lyubov do człowieka dociera, że nie potrzebujemy wiele do radości – trzeba tylko doceniać to, co się ma.

Comments

comments

83
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...