Symptomy, których nie powinniśmy bagatelizować

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
74

Symptomy, których nie powinniśmy bagatelizować

O zdrowie powinniśmy dbać na każdym etapie naszego życia, ale najczęściej bywa tak, że uświadamiamy to sobie, kiedy pojawiają się już pierwsze niepokojące objawy choroby. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?


Utrata wagi

Nagła utrata wagi bez diet i wyrzeczeń wydaje się być spełnieniem marzeń niejednego z nas. Prawda dotycząca przyczyn takiego zjawiska może być już mniej przyjemna. Jeśli więc w krótkim czasie straciliśmy kilka kilogramów nie zmieniając przy tym naszych nawyków, przyczyną może być choroba. Lekarze utratę wagi przypisują jako symptom min. depresji, nadczynności tarczycy, chorobami jelit, a nawet raka.

Wahania nastroju

Jeśli czujecie się nieco bardziej przybici niż zwykle, szybko zmienia wam się nastrój, wasza koncentracja szwankuje, przyczyna ku zaskoczeniu wielu może mieć potwierdzenie w medycynie. Za nasze zachowanie może być odpowiedzialna min. infekcja organizmu, zła dieta (brak składników odżywczych w diecie) czy problemy natury psychicznej.

Ciągłe uczucie sytości/problemy z jelitami

Warto udać się z wizytą do lekarze jeśli częściej niż zwykle towarzyszy nam uczucie sytości lub gdy najadamy się zdecydowanie mniejszymi porcjami niż mamy to w nawyku. Jeśli towarzyszą temu również takie objawy jak: mdłości, wymioty czy utrata wagi, konsultacja będzie konieczna. Jeśli chodzi o prawidłową pracę jelit, nie można przedstawić jednego sprawdzalnego modelu. Jeśli zauważymy u siebie objawy takie jak: krew w stolcu, biegunkę, ból w dole brzuch i konieczność ciągłego przebywana w łazience, powinniśmy poprosić o radę specjalistę. Może to być np. infekcja bakteryjna, z którą sami sobie nie poradzimy.

Ból głowy

Wielu z nas, ciągłe pulsowanie w głowie tłumaczy przemęczeniem lub długą pracą przy komputerze, tymczasem nawracające bóle głowy mogą być spowodowane np. infekcją organizmu. Niezaleczona migrena może przerodzić się w chorobę przewlekłą, dlatego lepiej zapobiec tej sytuacji udając się w porę do lekarza.

Błyski w oku

Jasne plamki, błyski w oku mogą sygnalizować właśnie migrenę, ale nie tylko, mogą też być skutkiem odłączania się ciała szklistego od siatkówki z jej pociąganiem. Lekarz okulista na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego (badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy) będzie mógł postawić diagnozę.

Duszności

Może je powodować wiele czynników: intensywne ćwiczenia fizyczne, upały, wysoka wilgotność powietrza i otyłość. Jeśli wyeliminujemy te czynniki, a mimo to wciąż męczą nas duszności, najczęściej atakujące znienacka, nasza dolegliwość może mieć wyjaśnienie w medycynie. Przyczyn może być wiele od astmy, zapalenia płuc, aż po problemy z sercem. Duszność może też być skutkiem nagłego ataku paniki.

Zmęczenie

To chyba najbardziej bagatelizowany objaw możliwych zmian chorobowych w naszym organizmie. Często tłumaczony pracą, stresem. Ale jeśli mimo odpoczynku, przespanych nocy, dobrej diety wciąż czujemy się zmęczeni, warto poprosić o poradę lekarza. Przyczyną takiego stanu rzeczy, jak w przypadku wielu poprzednich symptomów może być stan zapalny, depresja czy anemia.

Żadnego z symptomów nie należy bagatelizować, ponieważ wczesna diagnoza może przyczynić się do zwiększenia szans na wyzdrowienie.

Na podstawie:

www.draxe.com

www.mayoclinic.org

Comments

comments

74
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...