Szkoła SuperBabci i SuperDziadka w Lublinie świętuje 10 lat działalności

Redakcja IUVENIS - 30.10.2017
232

Szkoła SuperBabci i SuperDziadka w Lublinie świętuje 10 lat działalności

To już 10 rok działalności Szkoły SuperBabci i SuperDziadka. Pomysłodawczynią jest Zofia Zaorska, która przez 23 lata kierowała Lubelskim Uniwersytetem III Wieku. Stworzyła  to miejsce z myślą o edukowaniu seniorów w kierunku kontaktów z wnukami.


Szkoła SuperBabci i SuperDziadka to miejsce, gdzie osoby starsze mogą w sposób kreatywny i ciekawy poznawać metody, sprzyjające prawidłowemu rozwojowi wnuków. Liczne zajęcia oraz warsztaty pozwalają na wymianę doświadczeń pomiędzy seniorami oraz poznawanie ciekawych sposobów na zorganizowanie czasu wnuków. Jest to też miejsce, w którym dziadkowie i babcie mogą porozmawiać o trudnościach, jakie napotykają w komunikacji z wnukami. Stworzona przez Panią Zofię Zoarską społeczność nie tylko wspiera się wzajemnie, ale też edukuje.

Pani Zofia Zoarska, w rozmowie z wyborcza.pl Lublin, wyjaśniła, co skłoniło ją do rozpoczęcia kolejnego projektu dla seniorów:

„Wraz z zakończeniem pracy na uczelni (UMCS) postanowiłam zakończyć pracę na Uniwersytecie III Wieku. I pomyślałam, że skoro całe życie pracowałam z dorosłymi, to mogłabym zrobić coś dla seniorów i dla dzieci – mówiła w jednym z wywiadów dr Zaorska –  Inspiracją był konkurs „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Złożyłam w 2008 roku projekt „Szkoła Superbabci i Superdziadka” opracowany w Towarzystwie Wolnej Wszechnicy Polskiej w Lublinie i uzyskałam największą liczbę punktów. Inspiracją do założenia Szkoły były również narodziny moich wnuków: Kuby, Zosi i Marysi. Dawno już nie miałam kontaktu z małymi dziećmi, a przecież przez lata zmieniło się podejście do dzieci, aktywności i zajęcia. Wymyślić zabawę dla 4-5 letnich dzieci też trzeba umieć. Aby zajmować się nimi należy mieć jakieś pomysły, dbać o ich rozwój, a nie tylko pilnować by zjadły i spacerowały. Dlatego postanowiłam poszukać osób, które mają aspiracje być nowoczesną superbabcią.”

Szkoła SuperBabci i SuperDziadka zorganizowała do tej pory 240 warsztatów edukacyjnych, 10 spotkań wielopokoleniowych oraz 45 prezentacji grupy Opowiadaczy. Oprócz tego Szkoła zorganizowała także 8 gier miejskich z udziałem wnuków oraz 40 imprez integracyjnych dla seniorów i ich wnuczków.  Takie działania wpływają na nawiązanie pozytywnej, wielopokoleniowej więzi nie tylko rodzinnej, ale i społecznej.

Kolejne szkoły w innych miastach

Za przykładem Pani Zofii poszli też inni – obecnie podobne inicjatywy znaleźć możemy także w Białymstoku, Supraślu, Siemiatyczach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Ozimku, Janowie Lubelskim, Rajgrodzie, Kolbuszowej oraz w Poznaniu. Jest to zdecydowanie właściwa miara sukcesu Szkoły SuperBabci i SuperDziadka – tak duże rozpowszechnienie idei świadczy o tym, że jest na takie zajęcia zapotrzebowanie wśród seniorów.

I choć dziadkowie wykazują mniejszą chęć uczestniczenia w organizowanych przez Szkołę zajęciach, to jednak babcie godnie reprezentują pokolenie senioralne, chcące się edukować i rozwijać.

Comments

comments

232
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...