Tanie podróżowanie, czyli zobaczyć dużo, wydając niewiele

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
208

Tanie podróżowanie, czyli zobaczyć dużo, wydając niewiele

Podróżowanie w dojrzałym wieku różni się od młodzieńczych przygód prawdopodobnie tym, że mamy na nie nieco mniej siły i motywacji. Warto jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach wcale nie trzeba być bogaczem, żeby zwiedzić świat, co może być doskonałym motywatorem na nieszablonowe spędzenie wolnego czasu.Oto kilka sprawdzonych pomysłów na obniżenie kosztów podróży. Pakujemy bagaż podręczny i ruszamy.


Zacznij od własnego podwórka

Tanie podróżowanie warto wypróbować na rodzimym podwórku. Jeśli mamy opory przez porozumiewaniem się z nieznajomymi w obcym języku, skupmy się na zwiedzeniu jeszcze nie znanych nam miejsc w Polsce. Podróż rozpoczyna się po przekroczeniu progu własnego domu. Tu możemy poczuć się swobodnie, skorzystać z przysługujących nam zniżek, chociażby na podróże autokarem czy pociągiem. Nie musimy od razu bawić się w turystów i iść z tłumem pod najpopularniejsze pomniki. Wybierzmy ciekawsze rozwiązanie, jak na przykład podróż nad morze zimą. Wyjazd poza sezonem będzie tańszy nie tylko w kraju. Wyjazdy zagraniczne w miesiące małego napływu turystów są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie przepadają za tłumami i wysokimi cenami.

Bądź na bieżąco z ofertami

Nie chodzi tu o oferty biur podróży dotyczące wakacji all inclusive, ale oferty przewoźników zagranicznych. Warto być na bieżąco, może uruchomić opcję wysyłania najlepszych ofert na naszego maila lub telefon. Obecnie na rynku istnieje cała grupa portali oferująca pomoc w wyszukaniu jak najlepszej oferty na chociażby podróż samolotem. Jeśli pojawi się dobra cena za przelot do miejsca, w którym nigdy nie byliśmy, to może warto zaryzykować? Pamiętać należy, że atrakcyjne oferty rozchodzą się jak świeże bułeczki, a na realizację wybranej taniej oferty możemy czekać nawet rok.

Wybieraj mniej popularne miasta, nieodwiedzane przez turystów szlaki

To pozwoli ci nie tylko zaoszczędzić, ale i trochę lepiej poznać miejsce. Turystyczne mekki sprzedają nam cukierkowy obraz dobrobytu i szczęścia podczas, gdy miejsca gdzie nie dosięga wzrok turysty skrywają w sobie prawdziwe piękno. Jeśli jakieś miejsce ci nie odpowiada, możesz zawsze je zmienić. Taka możliwość może być utrudniona podczas wykupionego turnusu. Miejsca poza oficjalnym szlakiem turystycznym są przystosowane do mieszkańców, którzy nie przyjeżdżają tam raz do roku z pękatym portfelem, ale muszą tam żyć na co dzień. To ma wpływ na ceny zarówno produktów spożywczych jak i noclegów.

Podróżuj jak miejscowy

Jak wielu z nas doskonale wie, najbardziej nadszarpujemy nasz budżet podczas przejazdów między zaplanowanymi miejscami. Warto więc dowiedzieć się o jak najtańsze formy podróży, np. pytając o to lokalsów czy pracowników recepcji naszego hotelu czy hostelu. Podróżując jak miejscowi mamy szansę zasmakować „prawdziwego życia” mieszkańców, płacąc za transport kilkakrotnie mniej niż, gdybyśmy wybrali ofertę skierowaną dla turystów. Turysta równa się pieniądz, nie ma co się obrażać na rzeczywistość.

Pilnuj ulg

Należy pamiętać, że wiele instytucji poza zniżkami dla dzieci i studentów, oferują również specjale pakiety dla seniorów (60+). Mając na uwadze, że za pewne atrakcje i przejazdy zapłacimy nawet 50% ich wartości, warto się skusić na zobaczenie nieco więcej. Zwracajmy jednak uwagę na to, na co zniżki są oferowane, chcąc skorzystać z kolei europejskich, tańsze bilety możemy kupić tylko na pierwszą klasę, co w końcowym rozrachunku nie bardzo nam się opłaci.

Ogranicz bagaż do potrzebnego minimum

Bagaż podręczny, po tym że jest lekki, poręczny i nie pobierana jest za niego dodatkowa opłata jest przede wszystkim wygodny. Nie ma nic gorszego jak szybka przesiadka z pociągu na pociąg z całym taborem bagaży, o przeciskaniu się między pasażerami i zajmowaniu miejsca w autobusie nie wspominając. Bagaż podręczny mamy zawsze przy sobie, nie musimy czekać na jego odbiór, nie musimy go nadawać. Ograniczone miejsce do pakowania wymusi na nas spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, jeśli planujemy poruszać się z nim nieco częściej niż z lotniska do hotelu i z powrotem, bagaż musi być lekki.

Nocleg za darmo? To możliwe!

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na hotele, postawmy na tanie hostele (najtańsza opcja to łóżko w pokoju wieloosobowym) lub couchsurfing (strona z ofertami darmowych noclegów na całym świecie). To pomoże zaoszczędzić, a przy okazji da możliwość poznania fantastycznych ludzi z całego świata. Jest to jednak opcja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie kontakty z innymi, a sen i wygoda ma dla nich drugorzędne znaczenie.

Comments

comments

208
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...