Technologia VR dla seniora – nowy wymiar wirtualnej rzeczywistości z korzyścią dla umysłu

Redakcja IUVENIS - 22.11.2017
47

Technologia VR dla seniora – nowy wymiar wirtualnej rzeczywistości z korzyścią dla umysłu

Technologia VR to nic innego jak virtual reality, czyli wirtualna rzeczywistość. Dzięki rozwojowi technologii z pomocą tzw. „gogli” możemy przesiąknąć do cyfrowego świata, gdyż szeroki kąt widzenia sprawia, że mamy wrażenia uczestniczenia w przedstawianej rzeczywistości. Obraz jest widoczny niezależnie od kierunku, w którym spoglądamy. Czy taka nowinka technologiczna znajdzie zastosowanie w świecie seniorów?


Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. Już w 2016 roku bydgoscy lekarze geriatrzy z Collegium Medicum i psychologowie z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prowadzili badania dotyczące osób starszych i technologii VR. Stworzona została specjalna gra dla osób powyżej 60 roku życia, która w wirtualnej rzeczywistości, przedstawionej z pomocą gogli, miała przenosić seniorów do cyfrowego świata. Tam czekały na nich zadania, polegające np. na robieniu zakupów i zapamiętywaniu ich listy. Oprócz tego osoby starsze w wirtualnej rzeczywistości musiały przygotowywać posiłki czy przejść przez ruchliwą ulicę. Misje dotyczyły zatem życia codziennego, a ich głównym zadaniem było ćwiczenie pamięci i stymulowanie mózgu do lepszej pracy.

VR w walce z demencją

W wywiadzie z Marcinem Czubą, zamieszczonym na portalu wyborcza.pl, czytamy, że wirtualna rzeczywistość może się przysłużyć seniorom w różnoraki sposób. Czub jest adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który od niemal 10 lat zajmuje się zastosowaniem VR w psychologii. Na pytanie, co dobrego owa technologia może zrobić dla osób starszych, odpowiedział:

 Z badań wynika, że aktywność w różnych obszarach – motoryczna, społeczna i poznawcza – może zmniejszyć ryzyko demencji albo opóźnić jej rozwój. A VR świetnie pobudza do różnego rodzaju aktywności, czasami takich, które trudno osobom starszym zrealizować inaczej. Weźmy taki przykład. Obszar w mózgu zwany hipokampem odpowiada za tzw. pamięć epizodyczną, czyli zapamiętywanie zdarzeń z życia, np. gdzie byłem na wakacjach, co wczoraj jadłem etc. Ale aktywność hipokampu jest też związana z aktywną nawigacją. Zatem stymulowanie tej struktury mózgu może się odbywać przez eksplorowanie terenu, nawigowanie i tym podobne aktywności.

Dodatkową zaletą jest możliwość eksplorowania miejsc, które dla osób motorycznie mniej sprawnych były dotychczas nieosiągalne. Taka aktywność, polegająca na odkrywaniu nowych przestrzeni, może poprawiać pamięć epizodyczną, inaczej zwaną pamięcią zdarzeń.

Dzisiejsza technologia przyszłości

VR ma więc potencjał nie tylko rozrywkowy, ale również leczniczy czy zapobiegający rozwijaniu się takich chorób jak demencja. Firmy również dostrzegają potencjał tej technologii, co widać chociażby po organizowanych eventach. Jeden z nich, European VR/AR Congress odbędzie się 23-24 listopada. To na nim Marcin Czub opowie, w jaki sposób można szerzej wykorzystać tę technologię do aktywizacji osób starszych. Dotyczy to zarówno kwestii motorycznej, poznawczej, jak i społecznej.

Cały wywiad dostępny jest tutaj.

Comments

comments

47
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...