Twój wiek twoim atutem podczas rozmowy rekrutacyjnej

Redakcja IUVENIS - 04.07.2017
164

Twój wiek twoim atutem podczas rozmowy rekrutacyjnej

Każdy 50-latek, który był zmuszony szukać pracy wie, że aspekt wieku może być przeszkodą w znalezieniu idealnej posady. Nie ma co załamywać rąk, podkreślając swoje mocne strony i możesz stać się atrakcyjnym kandydatem dla przyszłego pracodawcy.


Skup się na pozytywnych aspektach, jakie niesie ze sobą twój wiek

Twój wiek jest twoim atutem, ponieważ niesie ze sobą ogromy bagaż doświadczenia, zarówno zawodowego, jak i życiowego. Warto podkreślić swoje umiejętności interpersonalne i dojrzałą etykę pracy jaką zdobyłeś przez lata aktywności zawodowej. Nie marnuj swojego czasu na firmy, które siłą rzeczy szukają młodych pracowników zaraz po studiach, ale skup się na branży dla której właśnie duże doświadczenie będzie atutem.

Zaprezentuj entuzjastyczne podejście do pracy

Ta rada dotyczy wszystkich potencjalnych kandydatów, bez względu na wiek. Podkreślaj, że jesteś gotowy na nowe wyzwania, masz ku temu wystarczającą wiedzę, którą wciąż pragniesz poszerzać. Pilnuj sygnałów niewerbalnych, jakie wysyłasz rekrutującemu. Zadbaj o postawę, kontakt wzrokowy, uśmiech, uścisk dłoni. Pokaż, że zależy ci na prezentacji, w końcu chcesz zyskać zaufanie. Twoja postawa ma tu ogromne znaczenie.

Bądź świadomy swoich umiejętności

Masz ogromne doświadczenie w pracy na aplikowane przez ciebie stanowisko. Przez lata nauczyłeś się wykonywania skutecznie swoich zadań. Ale aby zainteresować sobą przyszłego pracodawcę, musisz umieć o tym wszystkim opowiadać. Mówić pewnie i swobodnie. Ułatwieniem, może być stworzenie listy z trzema głównymi kategoriami:

  • Edukacja i wiedza specjalistyczna
  • Twoje mocne strony i zalety
  • Umiejętności, które mogą się przydać w nowej pracy

Dobrze przygotuj swoje CV

Zanim w ogóle dojdzie do rozmowy rekrutacyjnej, na biurka rekruterów trafiają ogromne ilości życiorysów i często to właśnie one są naszym kluczem do sukcesu. Porad jak napisać dobre resume jest mnóstwo, ale wystarczy pamiętać o trzech podstawowych.

  • CV musi być miłe dla oka- jeśli chcesz zainteresować rekrutera od pierwszego spojrzenia, używaj wypunktowań i przerw między akapitami- przejrzystość zamiast całej lawiny znaków.
  • Dostosuj CV do oferty na jaką aplikujesz. Nie ma dokumentu uniwersalnego, a każdy pracodawca kładzie nacisk na inne informacje wymienione w życiorysie. Skup się na umiejętnościach pożytecznych dla danego stanowiska.
  • Zilustruj swoje dokonania przykładami. To da jasny obraz każdemu rektuterowi, z kim aktualnie ma do czynienia. Może zarobiłeś dla firmy dużą gotówkę, albo wybiłeś się fantastycznym projektem. Pochwal się.

Wyjdź zwycięsko z każdej rozmowy

Najważniejsze by przygotować się dobrze do rozmowy, warto prześledzić trendy w branży, na wypadek pytań o pomysły na przyszłe działania. Nie tylko wiedza jest tu najważniejsza, sposób mówienia, pamięć do szczegółów też będą miały ogromne znaczenie. Dobrym pomysłem jest przesłanie wiadomości mailowej z podziękowaniami za rozmowę. Napisz jak wspaniale ci się rozmawiało i jak bardzo cenisz firmę, do której aplikujesz.

Pamiętaj, że wiek ma swoje przywileje. Stosując się do tych rad, pokażesz jak wartościowym i niezastąpionym ogniwem możesz stać się dla przyszłego pracodawcy.

Comments

comments

164
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...