Ukraińcy w Polsce – ciężko pracujący, młodzi ludzie wspierają rynek

Redakcja IUVENIS - 03.10.2017
48

Ukraińcy w Polsce – ciężko pracujący, młodzi ludzie wspierają rynek

Wielu obywateli Ukrainy, z powodu sytuacji w swoim kraju, decyduje się na przybycie do Polski w celach zarobkowych. Wykonują przeważnie pracę, w której ciężko jest znaleźć kompetentną osobę. W dużej mierze pomagają w pracach domowych czy opiece nad starszymi osobami.


Obecnie w naszym kraju znajduje się najprawdopodobniej prawie milion Ukraińców. Z powodu napiętej atmosfery we własnym kraju, a także niskich zarobków, decydują się na przyjazd do Polski. Dużym ułatwieniem przy ich zatrudnianiu jest zmiana przepisów, o której pisaliśmy tutaj.

I choć wielu Ukraińców decyduje się na pracę sezonową, są też i tacy, którzy chcą zostać u nas. Ukraińscy obywatele w dużej mierze są dobrze wykształceni i pracują dłużej od naszych rodaków. Często wykonują prace, których Polacy nie chcą się podejmować, bądź jeśli się podejmują, robią to za naszą zachodnią granicą.

Tę tendencję widać chociażby w opiece nad osobami starszymi. Wiele Polek wyjeżdża do Niemiec, aby opiekować się tamtejszymi  ludźmi w podeszłym wieku. W Polsce ciężko więc znaleźć wykwalifikowaną osobę, która należycie zaopiekuje się bliską nam osobą. I właśnie dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na skorzystanie z pomocy ukraińskich opiekunek. Co trzeci ukraiński obywatel pracuje w polskim gospodarstwie domowym, co oznacza, że około 300 tys. domostw korzysta ze wsparcia Ukraińców.

Jeśli więc nie możemy znaleźć osoby, która właściwie zaopiekuje się człowiekiem w podeszłym wieku, warto zastanowić się nad zatrudnieniem ukraińskiego obywatela. Ich kompetencja oraz pracowitość świadczą zdecydowanie na ich korzyść. Sami również chcą do nas przyjeżdżać i podejmować pracę. Właściwą osobę można znaleźć na różne sposoby, na przykład korzystając z platformy senior2care.com, na której znajdują się również ogłoszenia zza wschodniej granicy.

Comments

comments

48
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...