Ułatwienie w przepisach przy zatrudnianiu ukraińskich obywateli do opieki

Redakcja IUVENIS - 18.09.2017
72

Ułatwienie w przepisach przy zatrudnianiu ukraińskich obywateli do opieki

Od 1 stycznia 2018 roku w życie wchodzą przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Zmiana ma na celu ułatwienie nawiązania współpracy z obywatelami spoza UE. Jest to dobra wiadomość dla osób, które korzystają z pomocy obywateli ukraińskich przy opiece nad starszą osobą.


Nowością jest wprowadzenie pozwolenia na pracę sezonową, które będzie wydawane przez starostę na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.  W okresie przejściowym, do końca 2018 roku, obywatele spoza UE będą mogli pracować na podstawie wcześniej wydanych oświadczeń.

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy unijnej. Dzięki temu nasz system prawny został rozbudowany pod względem dopuszczania cudzoziemców do pracy na rynku polskim. Zmiany dotyczą zarówno obecnych form zatrudniania osób spoza UE, jak i dodania nowej formy współpracy pod postacią pracy sezonowej.

Aby uzyskać zezwolenie na pracę sezonową, trzeba spełnić tylko dwa warunki:

  1. Wynagrodzenie dla cudzoziemca musi być tej samej wysokości, co wynagrodzenie innych pracowników, wykonujących podobne czynności. Ważny również jest taki sam wymiar czasu pracy.
  2. Pracodawca, który chce zatrudnić np. obywatela Ukrainy, musi złożyć oświadczenie o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestr bezrobotnych. Oświadczenie może też zawierać po prostu informację o nieskutecznej, dotychczasowej rekrutacji

W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski osób, które w poprzednich 5 latach wykonywały już pracę na terenie naszego kraju. Zezwolenie na pracę będzie zawierać informację o pracodawcy, najniższym wynagrodzeniu cudzoziemca, wymiarze czasu pracy, rodzaju umowy oraz okresie, na jaki zezwolenie zostało wydane.

Jeśli zaś okres ważności zezwolenia będzie dobiegał końca, starosta może wydać przedłużenie zezwolenia, aby obcokrajowiec mógł kontynuować pracę. Należy jednak pamiętać, że łączny okres pracy sezonowej nie może być dłuższy niż dziewięć miesięcy.

Wpisanie do ewidencji oświadczeń, zezwalających na pracę sezonową, wiąże się z jednorazową opłatą nie większą niż 10 % najniższego wynagrodzenia obcokrajowca.

Duże ułatwienie w znalezieniu opiekuna dla seniora

Takie dostosowanie przepisów do realiów polskiego rynku będzie dużym ułatwieniem dla osób korzystających z pomocy Ukrainek do opieki nad osobami starszymi. Od 1 stycznia 2018 roku zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć troskliwą i kompetentną osobę, która nawet zamieszka ze starszym człowiekiem i zaopiekuje się nim kompleksowo.

Znalezienie opiekuna osoby starszej będzie też dużo łatwiejsze dzięki senior2care. Ta platforma powstała z myślą o osobach, które  szukają wsparcia przy opiece nad bliskim, starszym członkiem rodziny. Połączenie serwisu z ukraińską stroną pozwoli więc na łatwe i szybkie znalezienie osoby do opieki, a zmiana przepisów zdecydowanie ułatwi jej zatrudnienie.

Comments

comments

72
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...