Uważaj na Twoją Telekomunikację – naciągacze wciąż działają

Redakcja IUVENIS - 07.11.2017
39

Uważaj na Twoją Telekomunikację – naciągacze wciąż działają

Już w lutym pojawiły się informacje, że do UOKiK wpłynęło około 450 skarg konsumentów na operatora Twoja Telekomunikacja. Podnoszono w nich, że przedstawiciele firmy z premedytacją wprowadzają klientów w błąd, podszywając się pod konkurencję.


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w lutym br. roku rozpoczął postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przeciwko spółce „Twoja Telekomunikacja”. Jak czytamy na stronie Urzędu:

Urząd w postępowaniu sprawdzi czy niezgodne z prawem działania jak: podszywanie się pod innego operatora, brak informacji o faktycznej wysokości opłat abonamentowych, utrudnianie odstąpienia od umowy, niedoręczanie wszystkich dokumentów po podpisaniu umowy oraz nieuprawnionym żądaniu opłat za niezmówione usługi dodatkowe są stosowane w praktyce. Konsultanci telefoniczni dzwonili najczęściej do osób starszych, właścicieli numerów stacjonarnych wywierając na nich błędne wrażenie o tym, że rozmawia z nimi ich dotychczasowy operator.

Matka Hanny Lis wśród oszukanych

Pomimo tego, że UOKiK prowadzi postępowanie, Twoja Telekomunikacja nadal działa w oparciu o nieuczciwe praktyki. Wśród osób oszukanych znalazła się matka Hanny Lis. Dziennikarka opublikowała na Instagramie wpis, w którym szczegółowo opisała, w jaki sposób naciągacze działają.

 

PROSZĘ, PRZECZYTAJCIE! To nie jest kraj dla starych ludzi, czyli ostrzeżenie przed firmą Twoja Telekomunikacja i jej podobnymi, żerującymi na łatwowierności i dobrych sercach naszych Seniorów. Do mojej kochanej mamy zapukał przemiły Pan, oferując jej, jak twierdził prezent. Przedstawił się, jako pracownik firmy Orange. Pierwsze kłamstwo. Wręczył przykutej do łóżka mamie nowy telefon, w podzięce za to, iż od lat jest wierną klientką Orange’a. Prawda, mama jest klientką firmy Orange, ale ten Pan przyszedł, a właściwie naszedł i oszukał mamę w imieniu konkurencji, wspomnianej wcześniej Twojej Telekomunikacji. Miły Pan poprosił mamę o podpisanie pokwitowania „prezentu”. Mama powiedziała Panu, ze niedowidzi, ale Pan zapewnił, ze nie ma problemu, ze to przecież tylko zwykle pokwitowanie. Dziś okazuje się, ze miły pan i jego firemka to zwykłe hieny, wykorzystujące słabość, chorobę, starość. Mama podpisała prośbę o przeniesienie numeru do Twojej Telekomunikacji, która teraz mówi, ze nie ma problemu, mama może wycofać się z umowy, ale za „drobną opłatą” w wysokości 1600 złotych. W jakim świecie my żyjemy? Jak można tak bezwstydnie, bez skrupułów zarabiać na ludzkiej ułomności? Jak Panu nie wstyd „miły panie”? Dostał pan już premię za oszustwo? Własnej mamie tez pan wręczy taki prezent? Panie Marku Montoya (prezes zarządu Twojej Telekomunikacji, jak czytam w KRS), fajnie tak nabijać kabzę na czyimś nieszczęściu? Żeby się to panu czkawką odbiło przy kolejnym łyku szampana. I ostatnie pytanie: drodzy Państwo w UOKiK, co robicie w tej sprawie, bo z tego co wiem, zgłoszeń o haniebnych praktykach Twojej Telekomunikacji w bród? Drodzy: proszę udostępniajcie, chrońmy naszych Seniorów! ❤️

Post udostępniony przez Hanna Lis (@hanna_lis)

Postępowanie postępowaniem, a oszust swoje…

Jak podaje gazeta.pl, w ciągu roku wielokrotnie pojawiały się informacje o wyłudzeniach. W październiku na stronie Urzędu Gminy w Wyrach opublikowany został komunikat, ostrzegający przed oszustami

Pracownicy tej firmy wchodząc do mieszkania zostawiają aparat telefoniczny i podsuwają do podpisania umowę na swoje usługi mówiąc, że to umowa z obecnym operatorem telekomunikacyjnym.

W związku z powyższym, informujemy, że firma multimetro nie prowadzi akcji polegającej na wyłączaniu telefonów stacjonarnych, przełączaniu ich na telefony cyfrowe ani na przerabianiu instalacji internetowej.

Z kolei w sierpniu br. pojawiła się informacja na łamach lubelskiego „Nowego Tygodnia”:

Pani Krystyna i jej mąż są w kropce, ale nie tylko oni. Wygląda na to, że podszywanie się pod innego operatora (najczęściej Orange) to sposób „Twojej Telekomunikacji” na pozyskanie klientów. Nieuczciwi przedstawiciele nagabują starszych, bo tych z zasady łatwiej oszukać. Wywierają błędne wrażenie na rozmówcy, że dzwoni do niego dotychczasowy operator. Zachwalają nowe urządzenie oraz promocyjną super ofertę. Pułapka zastawiona. A potem emeryci, renciści tracą pieniądze i zdrowie.

Różne firmy, ten sam schemat działania

Jest to kolejny przykład na nieuczciwe praktyki, pojawiające się na rynku polskim. Ofiarami często są osoby starsze, a do zawarcia niekorzystnej umowy najczęściej dochodzi poza lokalem przedsiębiorstwa. Domokrążcy, call center czy firmy organizujące pokazy z premedytacją wprowadzają klientów w błąd, czerpiąc z tego niemałe korzyści.

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi obecnie kompleksowe śledztwo, dotyczące kilku podmiotów. Postępowanie dotyczy wyłudzeń, jakich mają dopuszczać się Twoja Telekomunikacja, Polska Energetyka PRO, Telekomunikacja dla Domu, Polska Telefonia czy Polskie Centrum Telemedyczne. Ilość wymienionych firm przeraża, a nie są to z pewnością jedyne podmioty, żerujące na osobach starszych.

Bezsilność seniorów, nieskuteczność UOKiK

Cała sytuacja pokazuje, że narzędzia, jakimi dysponuje Urząd, są zwyczajnie nieskuteczne. Choć postępowanie przeciwko Twojej Telekomunikacji zostało rozpoczęte na początku br., to przez cały rok proceder był powtarzany. Seniorzy z kolei są narażeni na dodatkowy stres, wynikający chociażby z zapisów – aby odstąpić od zawartej umowy, trzeba zapłacić 1600 zł kary umownej. I pomimo tego, że osoby starsze zostały z premedytacją wprowadzone w błąd, według przepisów umowa została zawarta, a jej zapisy są wiążące.

Skoro więc ani prokuratura, ani UOKiK nie są w stanie zatrzymać oszustów, należy uczulić seniorów na zawieranie umów z domokrążcami czy przez telefon. Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy czas na podjęcie decyzji, nawet jeśli przedstawiciel handlowy twierdzi inaczej. Warto poczekać i skontaktować się z naszym dostawcą usług, który potwierdzi, że to jego pracownik oferuje nam zmianę warunków.

Comments

comments

39
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...