Uzależnienie od alkoholu może dotyczyć również seniora

Redakcja IUVENIS - 03.11.2017
216

Uzależnienie od alkoholu może dotyczyć również seniora

Okres senioralny jest okresem głębokich przemian, które pojawiają się w związku z całkowitą zmianą życia. Osoby, dotychczas aktywne zawodowo i dostosowujące swój dzień do trybu pracy, muszą całkowicie przemodelować dotychczasowe życie. Taka zmiana nieraz prowadzi do uzależnień, a jednym z pojawiających się problemów jest alkoholizm.


Uzależnienie, choć pociąga za sobą fizyczne skutki, jest przede wszystkim problemem psychologicznym, silnie powiązanym z emocjami i samopoczuciem. Po używki, takie jak alkohol, sięgamy łudząc się, że pomagają one w rozładowaniu napięcia. I choć po części jest to prawdą, to warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru.

Osoby starsze są również narażone na uzależnienia. Zmiany w życiu, jakie pojawiają się wraz z przejściem na emeryturę, są silnym czynnikiem, oddziałującym na naszą psychikę. Wiąże się to z emocjami, które zaczynają nam towarzyszyć, a które nie zawsze są pozytywne. Alkohol może służyć ich tłumieniu, jednak gdy przestaje działać, problem wraca ze zdwojoną siłą. Ogromną pokusą jest ponowna ucieczka w świat odurzenia alkoholowego, a to już prosta droga do uzależnienia.

Ważną kwestią jest również pogorszenie stanu zdrowia – niektórzy seniorzy nie radzą sobie z ograniczonymi możliwościami, jakie wiążą się z osłabieniem organizmu. Ciężko jest się pogodzić z faktem, że nie możemy już być tak aktywni, jak kilka czy kilkanaście lat wcześniej. Pogorszenie słuchu, wzroku, problemy z pamięcią czy poruszaniem się prowadzą do obniżenia nastroju, a co za tym idzie, mogą się wiązać ze stanami depresyjnymi. Te z kolei prowadzą do większej podatności na uzależnienia.

I choć ciężko jest znaleźć aktualne dane statystyczne, dotyczące uzależnienia od alkoholu wśród seniorów, to już kilka lat temu bito na alarm. W 2012 roku problem nadużywania alkoholu dotyczył ponad 15% mężczyzn oraz 10% kobiet powyżej 65 roku życia. Wśród osób hospitalizowanych dane były jeszcze bardziej niepokojące – aż 20% osób 60+ nadużywało alkoholu.*

Co robić? Przede wszystkim reagować

Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że potencjalnie jesteśmy narażeni na uzależnienie, tym wcześniej możemy reagować. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, które pomagają w przejściu zmian, jakie czekają na nas w wieku senioralnym. Bardzo ważne są również zajęcia, pomagające nam na nowo zorganizować dzień. Rozwijanie pasji i aktywność, dopasowana do naszych możliwości, pozwalają na wydzielania tzw. hormonów szczęścia, które z kolei pomogą nam uniknąć chęci zajrzenia do kieliszka.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest stan zdrowia, który niezmiennie wpływa na nasze samopoczucie. Warto więc, niezależnie od wieku, przykładać do niego dużą wagę. Dbanie o siebie procentuje w przyszłości i pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych, odbijających się na nastroju osoby starszej.

Jeśli zaś zauważymy, że nadużywanie alkoholu jest już problemem, warto skorzystać z pomocy psychologa, który nakieruje nas na znalezienie właściwego rozwiązania.

 

*dane kliniki Inventiva, specjalizującej się w leczeniu uzależnień

Comments

comments

216
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...