Warszawa miejscem przyjaznym aktywnym seniorom

Redakcja IUVENIS - 19.12.2017
167

Warszawa miejscem przyjaznym aktywnym seniorom

W ramach projektu Zobaczcie Sami, podsumowującego ostatnich 10 lat inwestycji w Warszawie, przedstawiono także inicjatywy senioralne. Stolica zdecydowanie ma się czym pochwalić, stworzono m.in. pierwsze w Polsce Centrum Alzheimera.


A to nie wszystko. Na stronie zobaczciesami.pl widać, jak Miasto Stołeczne Warszawa poważnie podeszło do tematu senioralnego i podjęło wiele inicjatyw wspólnie z zaangażowanymi mieszkańcami.  Coraz więcej działań skierowanych jest do najstarszych mieszkańców miasta, a co za tym idzie, promowana jest postawa aktywnego seniora.

Uniwersytety III Wieku

Warszawa dofinansowuje działalność aż 19 Uniwersytetów III Wieku, z których korzysta około 5 tys. osób starszych. Możliwość zdobycia nowej wiedzy, a także uaktywnienie się społeczne jest niezwykle atrakcyjną formą spędzania czasu wśród seniorów. Aktywność i nabywanie nowych umiejętności stają się coraz bardziej popularne wśród najstarszych, a stereotyp babci w chustce odchodzi powoli do lamusa. Seniorzy na Uniwersytetach III Wieku pokazują, że nadal chcą działać, rozwijać się i korzystać z życia z pasją.

Oprócz tego w Warszawie powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które ma łączyć starszych z młodszymi. Dzięki temu seniorzy znajdują kolejne zajęcia, a integracja międzypokoleniowa, która jest jednym z założeń projektu, zbliża do siebie różne grupy społeczne. Aktywizacja seniorów i możliwość pozostawania częścią społeczności stają się ważnymi elementami w obszarze dbania o osoby starsze.

Z technologią za pan brat

Od 2013 roku jest realizowany w stolicy projekt Warszawski e-senior. Są to cykle kursów komputerowych, finansowanych z budżetu miasta. Do tej pory skorzystało z nich około 3 tys. osób w prawie pół tysiącach cyklów. Seniorzy zapoznają się dzięki temu z obsługą komputera oraz Internetu. Uczą się pisania i edytowania tekstów, korzystania z wyszukiwarki, czy też z poczty elektronicznej. Osoby starsze mogą więc wstępnie zapoznać się z wirtualną rzeczywistością, która ma dla nich coraz więcej do zaoferowania. Każdy z uczestników kursów otrzymał także bezpłatny podręcznik do nauki, a dzięki stworzonej platformie edukacyjnej mógł dokształcać się po zakończeniu zajęć.

Z technologią powiązana jest jeszcze jedna inicjatywa. Z@OPIEKOWANI to program pilotażowy, który prowadzony będzie do maja 2018 r., o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli testy przejdą pomyślnie, z projektu skorzysta około 20 tys. osób, z czego dla 7 tys. będzie przewidziana pomoc finansowa. Ponadto wszyscy warszawscy seniorzy mogą skorzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia seniora. W wyznaczonych miejscach od 2016 roku na osoby starsze czeka doradca, który pomoże w kwestii obsługi komputera, Internetu czy też urządzeń cyfrowych.

Centrum Alzheimera

Jednym z flagowych projektów, zrealizowanych w Warszawie w ciągu ostatnich 10 lat, jest Centrum Alzheimera. To pierwszy taki ośrodek w Polsce, który pełni funkcję placówki terapeutyczne, rehabilitacyjnej oraz opiekuńczej. Jest wyspecjalizowana w pomocy i obsłudze osób dotkniętych chorobą neurodegeneracyjną. Codziennie z jej usług korzysta około 170 seniorów. Dodatkowo dla osób starszych przy Centrum Alzheimera uruchomiono Geriatryczne Centrum Medyczne. Oferuje ono podstawową opiekę zdrowotną – rehabilitacyjną, neurologiczną, a także psychiatryczną.

Warszawskie Dni seniora

To kolejna inicjatywa, mająca na celu aktywizowanie osób starszych. W tegorocznej edycji udział wzięło około 22 tys. osób, które skorzystało z oferty ponad 370 różnych wydarzeń. Dodatkowo od 2016 roku w Warszawie realizowana jest akcja Miejsca Przyjazne Seniorom. Ma ona na celu promowanie i wyróżnianie miejsc, inicjatyw, czy też organizacji, które wspierają osoby starsze. Ponadto seniorzy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, która dostępna jest dla osób powyżej 65 roku, dla kombatantów oraz weteranów. W stolicy kraju funkcjonuje obecnie 35 takich punktów, w których spotkania mają charakter konsultacyjny. Dotychczas udzielono około 16 tys. porad prawnych.

Jak widać, Warszawa w ciągu ostatnich 10 lat mocno postawiła na politykę senioralną, która z każdym kolejnym rokiem jest rozwijana. To pozwala nie tylko aktywizować osoby starsze, zaznajamiać je z technologią, ale również sprawia, że postrzeganie osoby starszej się zmienia. Również sami zainteresowani przestają traktować emeryturę jako przykrą konieczność, odnajdując coraz to nowe zajęcia i pasję. Oby kolejne miasta poszły za przykładem Warszawy, czy też Poznania, które wyróżniają się rozbudowaną polityką senioralną.

Comments

comments

167
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...