Warszawa miejscem przyjaznym aktywnym seniorom
W ramach projektu Zobaczcie Sami, podsumowującego ostatnich 10 lat inwestycji w Warszawie, przedstawiono także inicjatywy senioralne. Stolica zdecydowanie ma się czym pochwalić, stworzono m.in. pierwsze w Polsce Centrum Alzheimera.
A to nie wszystko. Na stronie zobaczciesami.pl widać, jak Miasto Stołeczne Warszawa poważnie podeszło do tematu senioralnego i podjęło wiele inicjatyw wspólnie z zaangażowanymi mieszkańcami. Coraz więcej działań skierowanych jest do najstarszych mieszkańców miasta, a co za tym idzie, promowana jest postawa aktywnego seniora.
Uniwersytety III Wieku
Warszawa dofinansowuje działalność aż 19 Uniwersytetów III Wieku, z których korzysta około 5 tys. osób starszych. Możliwość zdobycia nowej wiedzy, a także uaktywnienie się społeczne jest niezwykle atrakcyjną formą spędzania czasu wśród seniorów. Aktywność i nabywanie nowych umiejętności stają się coraz bardziej popularne wśród najstarszych, a stereotyp babci w chustce odchodzi powoli do lamusa. Seniorzy na Uniwersytetach III Wieku pokazują, że nadal chcą działać, rozwijać się i korzystać z życia z pasją.
Oprócz tego w Warszawie powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które ma łączyć starszych z młodszymi. Dzięki temu seniorzy znajdują kolejne zajęcia, a integracja międzypokoleniowa, która jest jednym z założeń projektu, zbliża do siebie różne grupy społeczne. Aktywizacja seniorów i możliwość pozostawania częścią społeczności stają się ważnymi elementami w obszarze dbania o osoby starsze.
Z technologią za pan brat
Od 2013 roku jest realizowany w stolicy projekt Warszawski e-senior. Są to cykle kursów komputerowych, finansowanych z budżetu miasta. Do tej pory skorzystało z nich około 3 tys. osób w prawie pół tysiącach cyklów. Seniorzy zapoznają się dzięki temu z obsługą komputera oraz Internetu. Uczą się pisania i edytowania tekstów, korzystania z wyszukiwarki, czy też z poczty elektronicznej. Osoby starsze mogą więc wstępnie zapoznać się z wirtualną rzeczywistością, która ma dla nich coraz więcej do zaoferowania. Każdy z uczestników kursów otrzymał także bezpłatny podręcznik do nauki, a dzięki stworzonej platformie edukacyjnej mógł dokształcać się po zakończeniu zajęć.
Z technologią powiązana jest jeszcze jedna inicjatywa. Z@OPIEKOWANI to program pilotażowy, który prowadzony będzie do maja 2018 r., o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli testy przejdą pomyślnie, z projektu skorzysta około 20 tys. osób, z czego dla 7 tys. będzie przewidziana pomoc finansowa. Ponadto wszyscy warszawscy seniorzy mogą skorzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia seniora. W wyznaczonych miejscach od 2016 roku na osoby starsze czeka doradca, który pomoże w kwestii obsługi komputera, Internetu czy też urządzeń cyfrowych.
Centrum Alzheimera
Jednym z flagowych projektów, zrealizowanych w Warszawie w ciągu ostatnich 10 lat, jest Centrum Alzheimera. To pierwszy taki ośrodek w Polsce, który pełni funkcję placówki terapeutyczne, rehabilitacyjnej oraz opiekuńczej. Jest wyspecjalizowana w pomocy i obsłudze osób dotkniętych chorobą neurodegeneracyjną. Codziennie z jej usług korzysta około 170 seniorów. Dodatkowo dla osób starszych przy Centrum Alzheimera uruchomiono Geriatryczne Centrum Medyczne. Oferuje ono podstawową opiekę zdrowotną – rehabilitacyjną, neurologiczną, a także psychiatryczną.
Warszawskie Dni seniora
To kolejna inicjatywa, mająca na celu aktywizowanie osób starszych. W tegorocznej edycji udział wzięło około 22 tys. osób, które skorzystało z oferty ponad 370 różnych wydarzeń. Dodatkowo od 2016 roku w Warszawie realizowana jest akcja Miejsca Przyjazne Seniorom. Ma ona na celu promowanie i wyróżnianie miejsc, inicjatyw, czy też organizacji, które wspierają osoby starsze. Ponadto seniorzy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, która dostępna jest dla osób powyżej 65 roku, dla kombatantów oraz weteranów. W stolicy kraju funkcjonuje obecnie 35 takich punktów, w których spotkania mają charakter konsultacyjny. Dotychczas udzielono około 16 tys. porad prawnych.
Jak widać, Warszawa w ciągu ostatnich 10 lat mocno postawiła na politykę senioralną, która z każdym kolejnym rokiem jest rozwijana. To pozwala nie tylko aktywizować osoby starsze, zaznajamiać je z technologią, ale również sprawia, że postrzeganie osoby starszej się zmienia. Również sami zainteresowani przestają traktować emeryturę jako przykrą konieczność, odnajdując coraz to nowe zajęcia i pasję. Oby kolejne miasta poszły za przykładem Warszawy, czy też Poznania, które wyróżniają się rozbudowaną polityką senioralną.
Comments
