Budżet partycypacyjny- projekty dla seniorów

Redakcja IUVENIS - 28.07.2017
122

Budżet partycypacyjny- projekty dla seniorów

Jakie projekty dla seniorów zostaną w 2018 roku sfinansowane dzięki warszawskiemu budżetowi partycypacyjnemu?


Warszawscy seniorzy mogą z radością patrzeć na przyszłoroczne plany realizacji projektów zgłoszonych w tegorocznym budżecie partycypacyjnym. W tej edycji, na realizację pomysłów przeznaczono było ponad 61 milionów złotych, z ponad  2 700 pomysłów, 1808 zostało poddanych pod głosowanie. Na 2018 rok przewidziano realizację   881 pomysłów. Tu warto dodać, że według danych Urzędu m. st. Warszawy, ponad 1/4 głosujących miała powyżej 45 lat. Można by się nieco uogólnić mówiąc, że większość projektów przysłuży się także osobom 50 plus. Nowe chodniki, miejsca relaksu, alejka drzew czy plac zabaw, na który może iść z wnukami. Sprawdźmy więc, które pomysły przysłużą się warszawskim seniorom?

Bielany

Zajęcia z relaksacji i łagodnej jogi z elementami technik oddechowych

Bezpłatne dla wszystkich mieszkańców Bielan bez względu na wiek, płeć czy sprawność fizyczną. Zajęcia ukierunkowane na redukcję stresu i poprawę samopoczucia.

Projekt 50 + kurs języka angielskiego dla dorosłych

Kurs języka angielskiego dla osób powyżej 50 roku życia. Kurs na poziomie podstawowym (A1) oraz poziomie średnio zaawansowanym (B1).  Planowana ilość kursantów to 24 osoby (z podziałem na dwie grupy).

Nauka języków na miarę XXI wieku

Projekt zakłada utworzenie dwóch nowoczesnych pracowni językowych w Szkole Podstawowej nr 214. Dzięki nim zarówno uczniowie tej szkoły jak i mieszkańcy Słodowca będą mogli uczyć się języków obcych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Mokotów

Rejon 3-Bliżej natury – miejska oaza łącząca pokolenia

Projekt ma na celu stworzenie przyjaznej, kolorowej, kwitnącej i pachnącej przestrzeni, która przez cały rok stanie się miejscem odpoczynku dla osób w każdym wieku. Przyczynią się do tego rośliny zimozielone oraz kolorowo kwitnące drzewa i krzewy.

Zajęcia dla Seniorów w Teatrze Baza

Projekt przewiduje całoroczny cykl działań. Program:
Zajęcia stałe – gimnastyka z elementami tańca
Spektakle teatralne – 5 przedstawień – repertuar będzie dostosowany do odbiorcy.
Potańcówki – 4 spotkania – charakter potańcówek będzie nawiązywał do muzyki przedwojennej granej na Dolnym Mokotowie, i w całej Warszawie.

Rejon 4-Fitnes dla Seniorów +50: +60

Otwarte bezpłatne dla mieszkańców Siekierek zajęcia gimnastyczne typu Joga, Pilates. Zajęcia prowadzone będą od 05.02.2018 r. do 05.12.2018 r. z wyłączeniem wakacji, dwa razy w tygodniu po 2 godz. w godzinach późno popołudniowych, aby umożliwić uczestnictwo osobom pracującym, seniorom opiekującymi się wnukami.

Rejon 8-Aktywny Senior

Na projekt składają się cykle 3 rodzajów zajęć.
Kurs tańca – seria jednogodzinnych spotkań z instruktorem, realizowanych 1 raz w tygodniu przez 9 miesięcy.
Gimnastyka dla seniorów – cykl spotkań z instruktorem przez okres 9 miesięcy (3 grupy po 2 godziny)
Zajęcia nordic walking – seria 2- godzinnych spotkań pod okiem instruktora, odbywających się raz w tygodniu przez okres około 7 miesięcy.

Kursy komputerowe dla seniorów, dorosłych i dzieci

Na projekt składa się zestaw kursów komputerowych dla różnych grup wiekowych, min:
Obsługa komputerów dla dorosłych i seniorów – Szkolenia z obsługi podstaw komputera. Wprowadzenie do korzystania z internetu, poczty elektronicznej, edytorów tekstu, komunikatorów oraz gier sieciowych.

Praga- Północ

Bezpłatny fitness na Pradze Północ

Otwarte, bezpłatne dla mieszkańców zajęcia fitness. Dla seniorów- gimnastyka usprawniająca- zajęcia mają na celu przede wszystkim opóźnienie procesu starzenia, poprawę pracy kręgosłupa i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Śródmieście

Stare miasto- Cyfrowy senior

Projekt zakłada uruchomienie nowoczesnej pracowni komputerowej, w której będą się odbywały bezpłatne zajęcia komputerowe, dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście, w szczególności osób starszych.
W ramach projektu prowadzone będą:
– warsztaty komputerowe z podstaw obsługi
– zajęcia specjalistyczne m.in. z grafiki, projektowania oraz inne wybrane przez seniorów
– zajęcia językowe – prowadzone przez lektora.

Targówek

Rekreacja na świeżym powietrzu dla seniorów

Projekt przewiduje wykonanie siłowni plenerowej wolno stojącej na terenie przy ul. Gajkowicza i ul. Mokrej.  Przyrządy będą bardzo proste w obsłudze i powinny spełniać polskie normy bezpieczeństwa dla tego typu urządzeń.

Wesoła

Lato z jogą

Zajęcia ogólnodostępne dla wszystkich, bez względu na wiek. Ćwiczenie jogi z instruktorką/instruktorem na trawie, 2 razy w tygodniu przez 90 minut (dwie godziny lekcyjne), w miesiącach letnich w okresie od 15 czerwca do 15 września, oraz jogi śmiechu przez 60 minut jedno spotkanie, trzy razy w okresie między 11 czerwca a 17 września 2017 r.tj. 14 tygodni

Wilanów

Wege park

Wege Park to nazwa i formuła dla lokalnego parku-skweru na obszarze ok. 3000 m2. Z faktu usytuowania działki przy ul. Rzodkiewki, a także w rejonie ulic, których nazwy pochodzą od warzyw i owoców, proponuje się wykorzystanie do zagospodarowania przestrzeni skweru roślinami jadalnymi.

Włochy

Warsztaty dla dorosłych

Warsztaty dla osób dorosłych mające na celu wspierać uczestnictwo i integrację w życiu społecznym/publicznym poprzez wymianę doświadczeń, rozwój własnych pasji, zainteresowań i talentów. Główny temat warsztatów to działania artystyczne i rękodzielnicze, a także spotkania praktyczne.

Żoliborz

Najlepsza potańcówka międzypokoleniowa na Żoliborzu

Potańcówka odbędzie się w sezonie letnim – w sobotę lub niedzielę. Rozpoczęcie koło godziny 18 pozwoli na udział osobom w różnym wieku. Szczególnie ważny wydaje się dobór muzyki – królować będą stare i dobrze znane przeboje, tak by ułatwić wszystkim włączenie się w zabawę. Impreza pod gołym niebem, odbędzie się w ogólnodostępnym parku.

 Więcej o informacji odnośnie poszczególnych projektów znajdziecie tutaj.

Comments

comments

122
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...