Witaminowe abecadło, czyli jak zahamować starzenie się skóry

Redakcja IUVENIS - 26.10.2017
90

Witaminowe abecadło, czyli jak zahamować starzenie się skóry

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, który rozpoczyna się już około 25 roku życia. Z wiekiem skóra traci na elastyczności, czego efektem są zmarszczki. Przyczyną ich powstawania jest spadek aktywności procesów biologicznych komórek oraz spowolnienie procesów regeneracyjnych. Jak więc zadbać o skórę tak, aby zachować jak najdłużej jej elastyczność?


Zmarszczki są naturalną konsekwencją starzenia się skóry. Dzielimy je na powierzchowne oraz głębokie, które najczęściej są widoczne u seniorów po 50 roku życia. Zmarszczki powierzchowne to te widoczne w okolicach oczu, które często nazywamy „kurzymi łapkami”. Z kolei głębokie zmarszczki są poziomymi i pionowymi bruzdami, które najczęściej występują na czole, policzkach, lub w dolnej części twarzy i szyi.

Substancje aktywne w kosmetykach  a pielęgnacja skóry

Nasza skóra wymaga codziennej pielęgnacji, która pomoże zachować jej świeży, zdrowy wygląd, a także pozwoli uniknąć powstawania kolejnych zmarszczek. Należy przede wszystkim dobrać kosmetyki do naszej cery – będą one nie tylko chronić naszą skórę, ale również pozwolą podtrzymać efekt, jaki uzyskujemy w salonach kosmetycznych.  Wśród substancji aktywnych, które skutecznie pomagają w walce ze zmarszczkami, są m.in. witaminy A, C, D, E oraz F.

Witamina A

Ta substancja wspomaga regenerację naskórka, nawilża i uelastycznia skórę. Dodatkowo działa stymulująco na komórki skóry właściwej, zawierającej włókna kolagenowe, odpowiadające za sprężystość.

Witamina C

Choć znamy ją głównie ze wspierania odporności, wspomaga ona również metabolizm na poziomie komórkowym. Ten z kolei odpowiada za produkcję kolagenu, nadającego jędrności naszej skórze. Dzięki temu witamina C hamuje powstawanie zmarszczek. Substancja ta, znana również pod nazwą kwasu askorbinowego, uszczelnia naczynia krwionośne i rozjaśnia skórę. To sprawia, że wygląda na bardziej wypoczętą i zdrowszą.

Witamina D

Według brytyjskich i amerykańskich naukowców wysoki wskaźnik witaminy D w organizmie spowalnia wszystkie procesy starzenia. Dotyczy to również skóry, gdyż spadek aktywności procesów biologicznych komórek następuje w późniejszym czasie. Jako suplement diety wpływa więc nie tylko na cały organizm, ale również na naszą cerę i kondycję naszej skóry.

Witamina E

Substancja ta jest swego rodzaju tarczą, która chroni tkanki przed wpływem czynników zewnętrznych. Jej regularne stosowanie poprawia nawilżenie skóry, a także wpływa pozytywnie na jej sprężystość. Pomaga również niwelować przebarwienia na skórze, które powstają w wyniku jej starzenia.

Witamina F

Ta substancja jest zespołem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które poprawiają elastyczność skóry oraz znacząco wpływają na jej nawilżenie. Pomaga regenerować skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem wiatru oraz mrozu. To wszystko hamuje procesy starzenia.

Jak widać, jest wiele substancji, które pomagają nam zahamować proces starzenia się skóry oraz odzyskać w jakimś stopniu utraconą elastyczność. Powyższy zestaw substancji aktywnych przyda się zarówno dla pań, jak i panów. Niezależnie od tego, kiedy rozpoczniemy kurację, w każdym wieku możemy zadbać o skórę. Dzięki temu będzie wyglądała młodziej i zdrowiej.

Comments

comments

90
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...