Woda z kranu zapobiega demencji? Tylko z dużą zawartością litu

Redakcja IUVENIS - 03.01.2018
95

Woda z kranu zapobiega demencji? Tylko z dużą zawartością litu

Woda z kranu, regularnie kontrolowana i sprawdzana, czy jest zdatna do picia, może mieć wpływ na występowanie demencji. Wszystko z powodu zawartości litu.


Lit to mikroelement, który jest wykorzystywany w neurologii oraz psychiatrii, m.in. w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Pomocny jest także w walce z Alzheimerem, a okazuje się, że być może wpływa również na zmniejszenie ryzyka zachorowania na demencję.

Jak podaje Radio Zet, duńscy naukowcy wykazali powiązanie pomiędzy zawartością litu w wodzie z kranu, a występowaniem chorób otępiennych. Na łamach JAMA Psychiatry opublikowano wnioski z różnych instytutów badawczych, które przez kilka lat analizowały próbki wody ze 151 stacji uzdatniania wody. Odpowiadają one za dostarczanie wody do ponad 40% populacji Duńczyków. Wyniki analiz zostały zestawione z wynikami badań ponad 70 tys. osób powyżej 80 lat, cierpiących na choroby otępienne. Dla pewności zebrano także dane od grupy kontrolnej, liczącej ponad 730 tys. osób.

Jak się okazało, występowanie demencji na określonych obszarach było powiązane z występowaniem litu w wodzie z kranu. Duńczycy wykazali, że ludzie, którzy pili wodę z zawartości 2 do 5 mikrogramów litu na kilogram, mieli aż o 22% więcej „szans” na zachorowanie niż osoby, które piły wodę z zawartością litu od 5-10 mikrogramów na kilogram.

Gdy zaś stężenie litu wzrastało do 15 mikrogramów, ryzyko wystąpienia demencji zmniejszało się aż o 17% w stosunku do pozostałych badanych. To pokazuje jasny związek pomiędzy chorobami otępiennymi, a dostarczaniem litu do organizmu. Naukowcy są jednak zaskoczeni wynikami, gdyż tak niewielka zawartość w wodzie nie powinna mieć wpływu na stan naszego organizmu. A jednak okazało się, że już niewielkie ilości litu w wodzie pitnej wpływają na pracę naszego umysłu.

Z drugiej strony nie powinno to jednak dziwić, gdyż związki litu wykorzystywane są już przy chorobie Alzheimera. Pomagają też kontrolować nastrój przy zaburzeniach dwubiegunowych, które cechuje tzw. „huśtawka” emocjonalna (stany depresyjne lub euforyczne). Staje się zatem oczywistym, że lit wpływa na funkcjonowanie mózgu, choć są potrzebne dodatkowe badania, badające ten mechanizm.

Woda z kranu 

Należy jednak pamiętać, że lit jest metalem, który w za dużych dawkach staje się toksyczny dla ludzkiego organizmu. Samodzielne jego dawkowanie nie powinno więc mieć miejsca, a ewentualne uzupełnienie koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Woda z kranu, która zawiera związki litu, nie jest w stanie nam zaszkodzić. Jest regularnie badana przez odpowiednie instytucje, które sprawdzają jej zdatność do picia. Dodatkowo „kranówka” zawiera wiele innych mikroelementów, które zbierają się w postaci osadu. To one odpowiadają za większą wartość zdrowotną wody. W porównaniu z butelkowaną woda z kranu zyskuje zatem na wartości, a dodatkowo pomaga oszczędzać.

Comments

comments

95
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...