Wrocławscy seniorzy zasmakowali wirtualnego świata

Informacja prasowa - 11.12.2017
86

Wrocławscy seniorzy zasmakowali wirtualnego świata

Agencja PowerEvents z okazji 10-lecia swojej działalności przygotowała 10 akcji dla mieszkańców Wrocławia. Jedna z nich została skierowana do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, którzy mogli zasmakować wirtualnej rzeczywistości.


A to wszystko za sprawą gogli VR, czyli Virtual Reality. Dzięki nim seniorzy przenieśli się do świata wirtualnego, gdzie eksplorowali afrykańską sawannę, czy też pędzili kolejką górską z niewyobrażalną prędkością. Akcja została przygotowana z myślą o osobach starszych, które stanowią już 25% populacji Wrocławia. Było to jedno z 10 przygotowanych wydarzeń, przygotowanych z okazji 10-lecia działalności Agencji PowerEvents.

Jak czytamy na portalu brandvoice.prowly.com, wirtualna rzeczywistość bardzo spodobała się słuchaczom Uniwersytetu III Wieku. Seniorzy byli zadziwieni możliwościami, jakie dają gogle VR, i chętnie dzielili się pozytywnymi wrażeniami:

Początkowo byłam jednocześnie przestraszona i zafascynowana. To niesamowity świat, który po założeniu okularów jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mogłam niemal pogłaskać słonia, spojrzeć oko w oko dinozaurom i podziwiać Wszechświat. Wirtualna rzeczywistość poszerza horyzonty. Będę miała o czym opowiadać dzieciom i wnukom. – opowiada Renata Babac-Stencel z koleżeńskiej Komisji Rozjemczej Uniwersytetu.

Dzięki temu wydarzeniu wielu seniorów po raz pierwszy mogło zapoznać się z wirtualną rzeczywistością, tak dobrze znaną młodszym pokoleniom. Agencja PowerEvents przybliżyła więc świat VR dla osób starszych, które dzięki temu doświadczeniu mogły przekonać się osobiście, jakie możliwości daje nowa technologia. Być może niedługo stanie się ona standardem dla seniorów, nie tylko ze względu na rozrywkę, ale i rozwój intelektualny. Potencjał technologii VR dostrzega się również w odwróceniu uwagi od bólu w przypadku hospitalizacji.

Zmianę podejścia w kwestii nowinek technologiczny widzi Dr Bogna Bartosz, która pełni funkcję kierownika Uniwersytetu III Wieku:

Wśród naszych podopiecznych widzę dwie grupy. Pierwsza to osoby w wieku 60+, które są słuchaczami od niedawna, oswoiły się już najczęściej z technologiami, miały z nimi do czynienia np. w pracy. Zdecydowanie różnią się od seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Dla tej drugiej grupy ,,nieznane” budzi większe obawy i opory.

Jak widać, seniorzy powoli oswajają się z technologią i zaczynają dostrzegać jej atuty. Choć zmiana podejścia wiąże się oczywiście ze zmianami pokoleniowymi, to jednak gogle VR są przykładem na to, że technologia może być nie tylko świetną rozrywką. Słuchacze Uniwersytetu III Wieku to grupa aktywnych seniorów, którzy chcą się nadal rozwijać. Widać w tej grupie potencjał do zmiany dotychczasowego schematu oraz sposobu postrzegania seniorów.

Comments

comments

86
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...