Opiekun osoby starszej- na co zwrócić uwagę?

Redakcja IUVENIS - 06.07.2017
18

Opiekun osoby starszej- na co zwrócić uwagę?

Jeśli odrzuciliśmy opcje umieszczenia starszego członka rodziny w domu seniora, a i pomoc od państwa okazała się niewystarczającą, pora zacząć poszukiwania opiekunki. Jak ją wybrać, czym się kierować i na co zwrócić uwagę?


Opiekunka z agencji czy polecenia

Decyzja o zatrudnieniu opiekunki bądź opiekuna dla najbliższej osoby bywa bardzo trudna, dlatego też nie można do niej podejść bez zastanowienia. Ty jako osoba, która najlepiej zna swoich rodziców wie, czego potrzebują i jaka osoba spełni ich wymagania oraz zajmie się nimi najlepiej. Warto więc spisać wszelkie uwagi i wymagania, dodać do tego choroby z jakimi dany opiekun będzie sobie musiał poradzić oraz będzie miał odpowiednie doświadczenie. Czy szukasz kogoś z agencji czy może zadowala cię osoba, która ma doświadczenie w opiece nad starszymi, ponieważ na przykład sama przez lata zajmowała się swoimi rodzicami.

Warto wypisać też wymagania wobec takiej osoby, czy ma jedynie towarzyszyć rodzicom i pomagać w domu czy może jej obowiązkiem będzie pomoc w podstawowych czynnościach, takich jak mycie, ubieranie czy karmienie. Warto też określić czas pracy takiej osoby, czy chcemy zatrudnić ją dorywczo czy może będzie potrzebna na stałe. Taka lista pomoże ci przy kolejnym etapie czyli rozmowach z kandydatami, którzy odpowiedzieli na twoje ogłoszenie.

Opiekunka przede wszystkim musi posiadać dostateczną wiedzę na temat schorzeń osoby, którą ma się opiekować. Powinna cechować ją empatia, wytrzymałość psychiczna i fizyczna, być zaufana i dobrze zorganizowana. Może zostać poproszona o pilnowanie opłat osoby starszej, robienie zakupów, sprzątanie. Poza opieką, będzie również towarzyszyć osobie starszej, musi więc być otwarta i cierpliwa.

Koszty zatrudnienia opiekunki

Zależy to oczywiście od wielu czynników. Pamiętać należy, że naszym głównym celem jest ułatwienie życia i pomoc osobie nam bliskiej, koszty są więc w tym przypadku czynnikiem drugoplanowym.

Po pierwsze cena będzie zależała od tego czy opiekunka będzie wynajmowana na kilka godzin w tygodniu czy może będzie musiała zamieszkać z osobą, którą musi się opiekować całą dobę. Wpływ na cenę usługi będzie też miała ilość obowiązków, którą obarczymy zatrudnioną osobę. Koszty będą też zależne od tego czy decydujesz się zatrudnić profesjonalną opiekunkę czy może osobę spoza agencji, która traktuje to jako pracę dorywczą. Niektóre agencje rozróżniają typy opieki na: opiekę doraźną, opiekę doraźną medyczną, opiekę dzienną i nocną. Warto więc się rozeznać i wybrać odpowiedni pakiet usług. Ceny wahają się od 10 zł za pomoc osoby spoza agencji, do 15-30 zł za godzinę opieki wykwalifikowanej, profesjonalnej opiekunki. Cena opieki dobowej to koszt rzędu około 350 złotych. Pełna opieka z zamieszkaniem zaczyna się od około 3tyś złotych. Dużo zależy też od wielkości miasta, w którym poszukujemy takiej pomocy. Im większe, tym zeny automatycznie wzrastają.

Gdzie szukać opiekunki dla osoby starszej?

Z pomocą w poszukiwaniach niezawodny okazuje się być oczywiście internet. Poza portalami dedykowanymi stricte ofertom opiekunek gotowych do podjęcia pracy, których swoją drogą jest całe mnóstwo, możemy skorzystać z innych popularnych platform ogłoszeniowych takich jak gumtree.pl czy olx.pl. W przypadku tych pierwszych możemy mieć pewność weryfikacji zarówno rekomendacji jak i kwalifikacji danej osoby, czego nie możemy powiedzieć o ofertach z bardziej ogólnych platform. Pamiętajmy, że podstawowym czynnikiem wyboru będzie oczywiście zaufanie, a nic tego zaufania nie potwierdza jak rekomendacje. Warto popytać wśród znajomych i rodziny, w końcu od ludzi do ludzi.

Jak wybrać odpowiednią osobę spośród kilku kandydatów

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie rozmowy/ wywiadu na wzór rozmów o pracę. Poza oczywistymi kompetencjami, osoba ta powinna lubić ludzi. Brzmi to może śmiesznie, ale pamiętajmy, że będzie ona odpowiedzialna za komfort i dobrobyt najbliższej nam osoby. Warto przeprowadzić rozmowę przy osobie starszej, wtedy też będziemy mogli choć po części zaobserwować jak przyszły opiekun/opiekunka zachowuje się w jej towarzystwie. Wiele mówi nam sposób wypowiadania się, płynność, pasja w głosie i komunikaty niewerbalne. Możemy też sprawdzić jak się zachowa, kiedy poprosimy o namiar do poprzednich pracodawców. Ich opinia, również będzie bardzo cenna. Jeśli zdecydujemy się, żeby przy rozmowie był również senior, którym ma się opiekować dana osoba, zapytajmy o zdanie i uwagi. To może nam bardzo pomóc w dopasowaniu odpowiedniej osoby na to stanowisko.

Polecamy tekst: Dom opieki- bezpieczne miejsce spokojnej starości

Comments

comments

18
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...