XIII Forum Rynku Zdrowia – recepty dla polskiego systemu ochrony zdrowia

Informacja prasowa - 25.10.2017
112

XIII Forum Rynku Zdrowia – recepty dla polskiego systemu ochrony zdrowia

W dniach 23-24 października w warszawskim Hotelu Sheraton odbyło się XIII Forum Rynku Zdrowia. W wydarzeniu wzięło udział 132 prelegentów oraz blisko 1300 uczestników, którzy wzięli udział w 21 sesjach dyskusyjnych. Poruszano m.in. temat dialogu społecznego, finansowania ochrony zdrowia, kolejek do specjalistów oraz polityki lekowej.


Forum Rynku Zdrowia to przede wszystkim publiczna i wielowątkowa debata, dotycząca systemu ochrony zdrowia w Polsce. Udział w niej biorą zarówno specjaliści ze świata medycyny, jak i przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. Ich głównym celem jest dyskusja na temat najważniejszych dla sektora wyzwań i kierunków zmian, jakie w naszym kraju powinny być wprowadzone. Wojciech Kuta, redaktor naczelny miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, uzasadnia, że:

„Rekordowe zainteresowanie tegoroczną odsłoną Forum Rynku Zdrowia potwierdza, że takie wielowątkowe spotkanie, dotyczące różnych aspektów funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, jest bardzo potrzebne. Po raz kolejny podjęliśmy tematy najbardziej aktualne, angażujące ekspertów, szeroko dyskutowane w mediach. Przyglądanie się sytuacji bieżącej i wyciąganie konstruktywnych wniosków na przyszłość jest dużą wartością tej debaty.”

W XIII Forum Rynku Zdrowia udział m.in. wzięli Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, oraz poseł Alicja Chybicka, która występuje w Sejmowej Komisji Zdrowia. Oprócz nich, wśród prelegentów, znaleźli się Andrzej Jacyna (p.o. prezesa, zastępca prezesa ds. medycznych w Narodowym Funduszu Zdrowia), Maciej Piróg (prezes zarządu, Polska Unia Szpitali Specjalistycznych), Bożena Walewska-Zielecka (członek zarządu, dyrektor ds. medycznych, Medicover) oraz wielu innych przedstawicieli świata medycznego oraz administracji państwowej i samorządowej.

W trakcie sesji plenarnej, inaugurującej wydarzenie, poruszono m.in. temat publicznych nakładów na ochronę zdrowia oraz nowych zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. W materii szykowanych zmian przepisów wypowiedział się Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia:

„Przygotowujemy ustawę, która zapowiada gwarancję wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Zdecydowaliśmy się w naszym projekcie na rozwiązanie najprostsze. W 2025 r. poziom składki będzie wynosił 6 proc., dzięki dotacji budżetowej NFZ. Dotacja będzie uzupełniać to, co jest zbierane w ramach składki, do odpowiedniego poziomu odsetka PKB. To jest mechanizm już dziś znany, ponieważ w ten sposób finansujemy Państwowe Ratownictwo Medyczne, budżet finansuje je poprzez dotację do NFZ, a Fundusz poprzez zamawianie świadczeń. W ten sposób zamierzamy finansować te świadczenia, do których jest ograniczona dostępność.”

Sprawy bieżące – protest rezydentów i obowiązkowe szczepienia

W trakcie debaty pojawiło się również nawiązanie do trwającego protestu głodowego rezydentów. Prof. Alicja Chybicka, poseł na Sejm, która zasiada w Sejmowej Komisji Zdrowia, mówiła o wyzwaniach, stojących przed systemem ochrony zdrowia. Zwróciła szczególną uwagę na obecną sytuację:

„W szpitalu, w którym pracuję, lekarze rezydenci śpią na podłodze. Zarabiają 2200 zł, 2400 zł, 2600 zł. Nie dziwię się, że protestują i domagają się poprawy warunków pracy (…) . Rząd musiałby się nad tym pochylić. Trzeba przyznać, że żadna z dotychczasowych ekip nie stworzyła w ochronie zdrowia takich warunków, jakie być powinny.”

W trakcie całego spotkania poruszanych było bardzo dużo zagadnień, dotyczących systemu ochrony zdrowia. Jednym z aspektów są szczepienia, o których rozmawiano podczas jednej z sesji. Marek Posobkiewicz, pełniący funkcję głównego inspektora sanitarnego, stwierdził, że:

„W Polsce stale narasta liczba osób, które uchylają się od stosowania szczepień ochronnych u swojego potomstwa. Na szczęście obecny poziom osób zaszczepionych sprawia że nie ma powodów do obaw.”

Z kolei Marcin Czech, wiceminister zdrowia, jako przedstawiciel rządu przedstawił plany na najbliższe lata, dotyczące zarówno szczepień, jak i polityki lekowej. Kalendarz szczepień obowiązkowych ma zostać poszerzony, a rezerwa szczepionek na wypadek zagrożenia epidemiologicznego powiększona.

„Patrząc na sprawę szerzej, należy podkreślić również, że w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się prace nad polityką lekową państwa. Tutaj również zamierzamy wpisać szczepienia jako ważny fundament polityki lekowej. Chodzi o to, żeby przyszli wiceministrowie i ministrowie mieli na uwadze to, że profilaktyka i szczepienie populacji są działaniami uzasadnionymi z medycznego, klinicznego i ekonomicznego punktu widzenia.”

Każdy ze specjalistów, niezależnie od grupy, jaką reprezentował, miał ciekawe pomysły na system ochrony zdrowia, jak i właściwe, indywidualne spojrzenie na problemy, z jakimi owy system się boryka. XIII Forum Rynku Zdrowia było więc kolejną okazją do zastanowienia się nad kierunkiem zmian, które po wprowadzeniu staną się ułatwieniem dla obywateli.

Comments

comments

112
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...