Za 5 lat może zabraknąć pieniędzy na emerytury? ZUS ostrzega

Redakcja IUVENIS - 02.02.2018
62

Za 5 lat może zabraknąć pieniędzy na emerytury? ZUS ostrzega

ZUS ostrzega, że już za 5 lat może zabraknąć 400 mld zł na emerytury. Sytuację pogorszył obniżony wiek emerytalny i ogromne zainteresowanie – prawie 420 tys. osób złożyło wnioski od 1 października do końca 2017 r.


Jak podaje Gazeta Wyborcza, tak ogromna ilość „nowych” emerytów ostatni raz pojawiła się w 1989 r. po transformacji ustrojowej.  Rząd prognozował, że obniżenie wieku emerytalnego w 2017 r. miało kosztować 10 mld zł. Już wiadomo, że kwota zwiększy się o co najmniej kilka mld zł.

Ta sytuacja prowadzi do zachwiania systemu emerytalnego. Rząd musi znaleźć dodatkowe pieniądze na kolejne lata. Nie pomaga również starzenie się społeczeństwa: w 2050 r. zaledwie 56% społeczeństwa będzie w wieku produkcyjnym. Liczba seniorów wzrasta z roku na rok, co oznacza, że kwota świadczeń emerytalnych również będzie się zwiększała.

Aby zapanować nad sytuacją, rząd już dziś szuka odpowiedniego rozwiązania. Pomysłem Premiera Morawieckiego był dodatek 10 tys. zł za dwa lata przepracowane po osiągnięciu wieku emerytalnego. 20 tys. zł miałyby otrzymać te osoby, które zdecydują się na kontynuowanie kariery zawodowej przez kolejne 4 lata po osiągnięciu wieku. Jednak wewnątrz PiS pomysł nie cieszył się popularnością. Jego przeciwnicy wykazywali, że będą dodatkowo premiowane te osoby, które i tak nie przeszłyby na emeryturę.

Emerytura Obywatelska

Innym pomysłem premiera jest tzw. emerytura obywatelska, na którą miałoby się składać pięć filarów: 1000 zł od państwa, składki z pensji, pieniądze odkładane z zakładu pracy, „solna rodzina” oraz własne, odłożone oszczędności. Eksperci ekonomiczni nie są jednak przekonani do tego pomysłu. Wskazują, że emerytura obywatelska doprowadzi do zmniejszenia składek bądź też ich całkowitej likwidacji, co doprowadzi do braku pieniędzy na bieżące wypłaty. Warto też zaznaczyć, że według danych statystycznych blisko połowa Polaków nie ma odłożonych żadnych oszczędności. To, według schematu pięciu filarów, znacząco wpłynęłoby na zasoby portfeli. Takie rozwiązanie wymaga więc zmian wręcz pokoleniowych, na które nie mamy czasu z powodu starzejącego się społeczeństwa.

Rząd zresztą już podejmuje kroki, mające na celu załagodzenie sytuacji. Jak mówi Gazecie Wyborczej Wiktor Wojciechowski z Plus Banku:

Gdzieś te pieniądze trzeba będzie znaleźć. Obawiam się, że właśnie na sfinansowanie obniżenia wieku rząd zlikwidował limit składek na ZUS dla osób z zarobkami powyżej 10 tys. zł.

Według jego przewidywań rząd może szukać dodatkowych pieniędzy w OFE, przekazując je dla Funduszu Rezerwy Demograficznej ZUS. Eksperci wskazują, że jest to jedno rozwiązań, włącznie z przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego.

Comments

comments

62
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...