Zabawa z najmłodszymi – czym zająć wnuka, dbając jednocześnie o jego rozwój?

Redakcja IUVENIS - 02.11.2017
141

Zabawa z najmłodszymi – czym zająć wnuka, dbając jednocześnie o jego rozwój?

Często nasze dzieci korzystają z naszej pomocy przy opiece nad najmłodszymi. Bawiąc się z wnukami nie tylko uczestniczymy w ich życiu, ale też pomagamy im się rozwijać. Czym zająć dzieci i jak wspomóc ich rozwój?


Najlepszym sposobem jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Według psychologów najwięcej wiedzy przyswajamy poprzez zabawę. Pozytywne emocje wzmacniają przekaz i utrwalają  wiadomości. Dotyczy to nie tylko edukacji, ale również zajęć codziennych, których możemy nauczyć wnuków w trakcie wielogodzinnych spotkań.

Zabawa od (w) kuchni

Jednym ze sposobów zajęcia i zainteresowania najmłodszych jest wspólne gotowanie. Oczywiście jest to czynność dla nieco starszych dzieci. Wspólne pieczenie ciastek czy przygotowywanie posiłków może zainteresować malca i pokazać mu, że gotowanie może sprawiać radość. Pod naszym czujnym okiem może poznać przepisy i sposoby na przyrządzanie wyśmienitych posiłków. Jest to też sposób na pokazanie mu, w jaki sposób łączą się smaki, co pozwala na rozwijanie zmysłów. Wspólne gotowanie pozwoli też nabyć podstawowych umiejętności, które wspierają samodzielność naszego wnuka.

Dusza artysty

Każde dziecko uwielbia rysować, niekoniecznie kredkami i nie zawsze na papierze. Wspólne rysowanie czy kolorowanie pozwala rozwijać kreatywność dziecka oraz poszerzać jego wyobraźnię. Możemy przenieść tę czynność na wyższy poziom i wprowadzić malca nie tylko w świat kredek, ale również farbek czy pasteli. Malowanie pozwala na pokazanie młodemu człowiekowi palety barw, co przyspieszy jego naukę. Rysując różne obiekty czy zwierzęta, pokazujemy też świat, co poszerza dziecięce horyzonty.

Zajęcia manualne

Dziecko ma w sobie olbrzymie chęci do tworzenia i modelowania. Wszelkiego rodzaju plastelinowe, modelinowe ludziki czy kasztanowe stworki z nóżkami z zapałek zainteresują naszego wnuka na długo. Świetnym rozwiązaniem są również figurki z masy solnej – możemy pokazać dziecku, w jaki sposób dobrać proporcje, po czym stworzyć ciekawe figury. Cały proces, wraz z wypiekaniem i malowaniem dzieł, z pewnością wciągnie młodego człowieka, pobudzając jego kreatywność i zwiększając jego zaciekawienie.

Recytowanie wierszyków

W polskiej literaturze znajdziemy wiele ciekawych wierszyków dla dzieci, których możemy nauczyć naszego wnuka. Takie ćwiczenia pobudzą jego pamięć, a także pozwolą się nauczyć nowych słów. Po nauczeniu się wierszyków młody człowiek z dumą będzie mógł je wyrecytować przed rodziną czy klasą. Należy jednak pamiętać, że dziecko pozostaje skoncentrowane krócej, więc naukę wierszyków najlepiej rozłożyć w czasie. Pozwoli to jednak na utrwalenie wiedzy i wyćwiczenie pamięci, co przyda się dziecku w przyszłości.

Jest z pewnością jeszcze wiele sposobów, pozwalających zająć wnuków i sprawić, żeby świetnie się bawili. Korzyścią dla nas samych jest również pobudzenie kreatywności w wyszukiwaniu zajęć oraz nawiązanie świetnego kontaktu z najmłodszymi. Kto powiedział, że tylko dzieci mogą czerpać z tego radość?

Comments

comments

141
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...