Zadłużenie polskich seniorów wciąż rośnie

Redakcja IUVENIS - 08.08.2017
198

Zadłużenie polskich seniorów wciąż rośnie

Według danych Krajowego Rejestru Długów, polscy seniorzy są coraz bardziej zadłużeni, a ich średni dług to już ponad 12 tysięcy złotych na osobę.


Mimo, że świadczenia emerytalne wzrosły o niecałe 2 %, jak pokazują dane z początku 2017 roku dług seniorów z porównaniem do roku poprzedniego urósł aż 40% ( 2,87 mld złotych). Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej notowanych jest około 233 171 osób w wieku emerytalnym.

Bardzo duża część emerytów sięga po kredyty i pożyczki, ponieważ po opłaceniu mieszkania, rachunków i wykupieniu recept nie starcza im już na codzienne wydatki. Jak zauważa Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, jest to najbardziej widoczne u osób, które dopiero niedawno przeszły na emeryturę i tym sposobem próbują sobie zrekompensować niewielkie dochody. Trudno bowiem z dobrych zarobków zejść w polskie realia emerytów.

Emeryci zadłużają się też z chęci pomocy bliskim, na czym korzystają chociażby banki, które chętnie takich kredytów seniorom udzielają. Dlaczego? Jako, że przypływ gotówki na ich konto jest pewny, staja się sprawdzonymi i solidnymi klientami. Ale i to w większości nie chroni emerytów przed długami. Aż 40% wszystkich emeryckich długów stanowią kwoty przejęte przez windykatorów, którzy stają się najczęstszymi wierzycielami emerytów. 21% stanowią długi wobec banków i firm pożyczkowych, 16% wynoszą kwoty niezapłaconych rachunków za czynsz, wodę, prąd, gaz, 13% – to przede wszystkim telefon, internet i abonament radiowo- telewizyjny. 5% to długi alimentacyjne, a 2%- to niezapłacone mandaty za jazdę bez biletu w komunikacji miejskiej.

W tym zestawieniu najbardziej zadłużeni są emeryci ze Śląska, na drugim miejscu mamy Mazowsze, a trzecim Dolny Śląsk. Co ciekawe, większość zadłużonych emerytów stanowią kobiety, jest ich aż 62%. Patrząc na statystyki konsumenckie sytuacja jest odwrotna, tam w zadłużeniu „królują” mężczyźni.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Krajowego Rejestru Długów.

Polecamy tekst: Już niebawem 70% uprawnionych przejdzie na wcześniejszą emeryturę

Comments

comments

198
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...