Zahartowana Warszawianka i jej setne urodziny

Redakcja IUVENIS - 21.12.2017
148

Zahartowana Warszawianka i jej setne urodziny

W mediach czasem pojawiają się historie o niezwykłych przeżyciach zwykłych ludzi. Jedną z nich jest Pani Marianna Adamczyk, która 19 grudnia obchodziła setne urodziny.


Urodziła się w 1917 roku w Sierpcu, jednak w wieku nastoletnim przeprowadziła się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. Jak podaje portal wawalove.wp.pl, ze stolicą nie rozstała się nawet w czasie II Wojny Światowej. Jako jedna z wielu zdecydowała się na ukrywanie żydowskich dzieci, za co wtedy groziła tzw. „czapa”. Sama w tamtym czasie była matką dwójki małych dzieci. Jeden z jej synów urodził się dokładnie 1 sierpnia 1944 roku, przez co nazywała go swoim „małym powstańcem”. Jej wnuk, Michał, podkreślał, że Pani Marianna miała nawet okazję zobaczyć Hitlera na placu Teatralnym, gdzie przyjmował salut wojsk niemieckich.

Po zakończeniu wojny wcale nie było łatwiej. Mąż Pani Marianny w czasach PRL trafił do więzienia za działalność konspiracyjną. Został zamknięty za drukowanie i kolportaż ulotek, kobieta została więc sama. Niestety w pewnym momencie musiała też zająć się wnukiem. Jego matka zmarła, gdy Michał miał 2,5 miesiąca, więc babcia przejęła jej obowiązki. Z tego też powodu mówi do niej „Mamo”, choć wie, że jest jego babcią.

To zresztą Michał stoi za tym, że o Pani Mariannie zrobiło się głośno w Warszawie. Wnuk chciał sprawić babci radość w jej setne urodziny i poprosił portal wawalove o pomoc. Poprosił czytelników o przesłanie życzeń, które w tym wyjątkowym dniu mógłby babci przeczytać. Huczne przyjęcie urodzinowe zaplanowano w domu opieki w Legionowie, gdzie na co dzień mieszka Pani Marianna. Oprócz rodziny, innych pensjonariuszy oraz opiekunów, odwiedził ją także burmistrz dzielnicy Wola.

Ta historia pokazuje przede wszystkim, że silne więzi rodzinne są podstawą do tego, aby dbać o osoby starsze. Michał, silnie związany z Panią Marianną, ze zwykłej życzliwości serca chciał jej sprawić przyjemność. I mamy nadzieję, że to się udało.

Comments

comments

148
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...