Zapach świąt to zapach pomarańczy, czyli co zdrowego w „przymusowej” tradycji

Redakcja IUVENIS - 21.12.2017
79

Zapach świąt to zapach pomarańczy, czyli co zdrowego w "przymusowej" tradycji

Święta w PRLu w większości kojarzą się przede wszystkim z zapachem pomarańczy. Owoce, które w ciągu roku nie były dostępne, stały się swoistym symbolem okresu świątecznego i z pewnością miłym skojarzeniem. A co pomarańcza ma w sobie, że warto ją nie tylko wspominać, ale uwzględnić w świątecznych planach?


Pomarańcza, niegdyś tak ciężko dostępna, dziś jest na wyciągnięcie ręki w prawie każdym sklepie. Jednak jej wartości odżywcze wciąż pozostają takie same – duża zawartość witaminy C, beta karotenu oraz witamin z grupy B. Jedząc pomarańcze, dbamy więc nie tylko o odporność, ale również o wzrok. Dodatkowo beta karoten opóźnia procesy starzenia się ze względu na fakt, że należy do grupy przeciwutleniaczy. To jednocześnie oznacza, że pomarańcze mogą pomagać w zapobieganiu wystąpienia niektórych nowotworów.

I choć przeważnie zajadamy się tymi owocami, to również sok z pomarańczy zachowuje swoje właściwości, pod warunkiem, że zawiera miąższ. Dodatkowo według przeprowadzonych badań olejki pomarańczowe mają też ciekawe działanie – uspokajają, a nawet działają antydepresyjnie. Ich intensywny zapach wpływa więc na poprawę samopoczucia. Jest nawet pewien prosty sposób na rozprowadzenie pięknej, pomarańczowej woni po domu. Wystarczy wstawić do piekarnika skórki pomarańczowe, co pozwoli nasycić cały dom świąteczną atmosferą.

Reakcja alergiczna i refluks żołądka

Pośród wszystkich wartości odżywczych należy jednak pamiętać, że niektórzy mogą mieć uczulenie na cytrusy. Pomarańcze mogą więc być przyczyną reakcji alergicznej. Przy refluksie żołądka również nie należy spożywać pomarańczy. Jeśli więc istnieje podejrzenie, że mogą nam zaszkodzić, lepiej nie ryzykować, szczególnie przed Świętami.

Jednak dla tych, co mogą bez obaw spożywać pomarańcze, serdecznie je polecamy. W końcu ich zapach i smak jeszcze długo będzie nam się kojarzył z rodzinną, wigilijną atmosferą.

Comments

comments

79
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...