Zapraszają na bezpłatne badanie wzroku, po czym… wciskają garnki za 1300 zł

Redakcja IUVENIS - 16.11.2017
11

Zapraszają na bezpłatne badanie wzroku, po czym... wciskają garnki za 1300 zł

Zapraszanie seniorów na pokazy drogich produktów są już dobrze znaną praktyką. Na tyle dobrze, że oszuści próbują nowych metod ściągnięcia „potencjalnych klientów” na spotkania.

Jak podaje Dziennik Łódzki, firma z siedzibą w powiecie żyrardowskim zapraszała seniorów na bezpłatne badanie wzroku, po którym mieli oni otrzymać okulary. Dopiero po przyjeździe okazywało się, że „badanie” ma odbywać się w restauracji, a żadnego specjalisty nie ma, do czego przyznali się sami organizatorzy. Ostatecznie przeprowadzali wątpliwej jakości badanie, po czym przechodzili do punktu głównego spotkania. Rozpoczynał się dobrze znany seniorom pokaz drogich garnków, których cena oscylowała w granicach 1300 zł.

Zmiana metod

Jak widać na powyższym przykładzie, naciągacze zauważyli spadek zainteresowania swoimi pokazami. Widać osoby starsze już wiedzą, czego się spodziewać po telefonicznych zaproszeniach i bronią się przed nimi. Jednak oszuści nie chcą tak łatwo zrezygnować z dużego, często nieetycznego zarobku. I znów tracą na tym seniorzy. Jedna z uczestniczek „bezpłatnego badania” zamówiła transport medyczny, żeby dotrzeć do specjalisty. Osoby starsze poświęciły swój czas na dotarcie na spotkanie, nie mamy informacji, czy ktokolwiek zakupił garnki za 1300 zł. Ostatecznie została jednak wezwana policja, co było chyba najlepszym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji.

Faktem jednak jest, że UOKiK i prokuratura nie mają odpowiednich narzędzi do zahamowania i wyplewienia procederu. Już wielokrotnie pojawiały się informacje o naciągaczach, którzy wciskają seniorom wątpliwej jakości towary za olbrzymią cenę. Niedawno pisaliśmy również o Twojej Telekomunikacji, która od dawna wprowadza klientów w błąd, a UOKiK, cóż… od prawie roku przeprowadza postępowanie wyjaśniające. Prokuratura również prowadzi postępowanie, a Twoja Telekomunikacja nadal naciąga klientów. Jak widać, naciągacze niekoniecznie przejmują się potencjalnymi konsekwencjami, nie mówiąc już o niemoralnym wprowadzaniu seniorów w błąd, co zupełnie oszustom nie przeszkadza.

Przede wszystkim – ostrożność

I znów jedyne, co pozostaje, to zachować czujność i zadbać o bezpieczeństwo swoje czy swoich bliskich samodzielnie. Przede wszystkim jednak należy wyjść z założenia, że nic w świecie nie ma za darmo, a wszelkie propozycje bezpłatnych okularów czy innych produktów powinny budzić nasze podejrzenia.

Warto też poszukać informacji o firmie, która dzwoni do nas z propozycją. Możemy również poprosić nasze dzieci o pomoc bądź też porozmawiać z naszymi rodzicami i wyjaśnić im wszelkie wątpliwości.

Comments

comments

11
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...